Co je to FERMSTOP?
Jak FERMSTOP funguje?
Při aplikaci do dokvašejícího moštu se nedisociované mastné kyseliny obsažené v přípravku FERMSTOP dostávají do buněk kvasinek. Zde disociují, snižují vnitřní pH kvasinek a narušují konformaci jejich membrán. Tento proces vede k rapidní inhibici metabolické aktivity kvasinek, jejich odumírání a k následnému zastavení alkoholové fermentace.
Výhody použití FERMSTOP
Jednou z hlavních výhod použití FERMSTOP je možnost snížení dávkování ostatních konzervačních látek, jake je oxid siřičitý (SO₂)nebo kyselina sorbová. Díky tomu se nejen zlevňuje a zjednodušuje výroba, ale také se minimalizuje obsah těchto konzervantů ve výsledném produktu, což je velkým přínosem pro kvalitu a zdraví spotřebitelů.
FERMSTOP je obzvláště účinný v kombinaci se sníženou dávkou SO₂, což se osvědčuje především v provozech, kde není možné použít nákladné technologie, jako je chlazení nebo sterilní filtrace. Použití FERMSTOP je tedy ideální volbou pro menší vinařství, která hledají efektivní a cenově dostupná řešení.
Dávkování a synergické faktory
Dávkování přípravku FERMSTOP do kvasícího média je 1:10 000, což znamená 1 ml na 10 litrů kvasícího média. Synergicky s účinky FERMSTOP působí nízké pH, vyšší obsah etanolu, nižší kalnost moštu, vyšší teplota a vyšší koncentrace volného oxidu siřičitého. Správné dávkování zaručuje, že organoleptické vlastnosti vína zůstanou nedotčeny, a látky se navíc vázají v tělech kvasinek, které jsou odstraněny při první stáčce.
Po aplikaci přípravku FERMSTOP se doporučuje dávkování SO₂ po 12-24 hodinách.
Kvasící mošty s obsahem 7-10 % alkoholu: FERMSTOP + 40-60 mg/l SO₂
Kvasící mošty s obsahem 10-13 % alkoholu: FERMSTOP + 30-50 mg/l SO₂
Kvasící mošty s obsahem 13 % a více alkoholu: FERMSTOP + 20-40 mg/l SO₂
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.