Křemelinová filtrace
Jak funguje křemelinová filtrace
Filtrační prostředek - křemelina se připravuje v nádobě míchače. Základní filtrační vrstva se naplaví na filtrační svíčky (z oceli speciální spirálové konstrukce) prostřednictvím oběhového čerpadla, kdy křemelina v proudu kapaliny přes svíčky ulpívá na jejich povrchu a vytváří filtrační vrstvu.
Filtrovaná tekutina je oběhovým čerpadlem hnaná přes filtrační vrstvu, ve které jsou zachycovány zákalotvorné mechanické částice. Aby byl filtrační cyklus dostatečně objemově kapacitní a ekonomicky úsporný, je pomocí dávkovacího čerpadla průběžně a kontrolovaně při filtraci dodávána další křemelina na svíčky. Tím je udržován filtrační koláč v propustném stavu s relativně konstantním průtokem a filtrační účinností po předpokládaně definovaný čas. Po ukončení filtrace se filtrační koláč ze svíček odstraňuje odstřelem manuálně, poloautomaticky, nebo automaticky. Pro křemelinovou filtraci jsou charakteristické velmi nízké provozní náklady na objemovou jednotku filtrované kapaliny a vysoká produktivita i účinnost.
Rozdíl mezi deskovou a křemelinovou filtrací
Desková filtrace oproti křemelinové funguje na principu protékání vína skrze fitlrační desky, které zachycují pevné části obsažené ve víně. Ostrost filtrace (tedy to, jak silně je víno přefiltrováno) je úměrná velikosti otvorů ve filtrační desce. Deskový filtr je v prostředí menších vinařů či výrobců jiných nápojů na použití jednodušší a praktičtější.