Rádce pěstitele

Jaro Léto Podzim Zima Postřehy

Rádce pěstitele - newsletter

Přeji si odebírat zajímavé články, rady a tipy pro všechny vinaře a zahrádkáře.

Souhlasím se zpracováním osobních údajů za účelem rozesílky newsletteru

Rádce pěstitele

Máme nové filtrační desky. A jsme za to rádi

Kategorie: Zima

Že se k filtraci vína v našem prostředí menších vinařů používá takzvaný deskový filtr, jsme vám na našem blogu Rádce pěstitele představili už v předchozích článcích. Bylo to především o kvalitních čerpadlech a filtrech Italského výrobce Rover. A já dnes naváži na “munici” pro tyto deskové filtry, tedy filtrační desky.

Ochrana ještě před kvetením je bohužel nutná

Kategorie: Jaro

Letní vedra nás přepadla nepřipravené. Dá se to posoudit podle toho, kolik denně prodáme přípravků na ošetření vody v bazénech či náplastí na jejich opravu. Ale jsme především zemědělci, a tak nás už brzy čeká první ochranný postřik révy proti oidiu a peronospoře. A to ještě před počátkem kvetení.

Poslední hrozby před vinobraním - jak na ně

Kategorie: Léto

Déšť z posledních dní určitě prospěl všem rostlinám včetně vinice. Pomohl nejen její vitalitě, ale také plísni šedé, pro jejíž šíření jsou nyní ideální podmínky. Kromě ní chtějí úrodu předčasně uzmout i poněkud živější predátoři. Jak se s tímto vším vypořádat a dojít tak k plnohodnotnému vinobraní?

Nešvary při výrobě vína, aneb Jde to i jinak

Kategorie: Postřehy

Každý máme nějaké navyklé postupy a v případě výroby vína se občas může jednat i o zlozvyky, vycházející z kombinace neznalosti detailních chemických procesů a obecně přijatých postupů, získaných v nejbližší komunitě vinaře. Náš speciál se těmito nejčastějšími nešvary zabývá a zároveň dává doporučení, jak postupovat lépe.

Jak správně vybrat kvasinky

Kategorie: Podzim

Kvasinek dnes máme (zaplať pánbůh) velké množství druhů a na své si u nás přijde opravdu každý vinař se všemi možnými nároky na hotový produkt. Jak se ale v nich vyznat a které konkrétně použít? Pomůže následující stručný přehled.

Čím filtrovat

Kategorie: Zima

V minulém díle jsme se dívali na čerpadla a tímto plynule navážeme na příbuznou technologií - filtraci. Všechna čerpadla, i když v mírně upravené formě, se totiž používají i na velmi oblíbených deskových filtrech Colombo. A k tomuto tématu patří také filtrace vína, protože deskové filtry, nejvíce používané ve sklepích malých a středních vinařů, pohání právě tyto stroje. Jaké máme druhy filtrů a filtračních desek a proč na tom záleží? Čtěte dále.

Srny ve vinici i zahradě mají hlad

Kategorie: Jaro

Všechno pučí, roste jako o život a zelené výhonky listů nejsou dobrou potravou jen pro malinké přezimující škůdce, ale také pro škůdce podstatně větší a s větším apetitem. Tím jsou srnky. Srnčí zvěř dokáže zejména na mladých výsadbách opravdu řádit, okouše výhonky na celé vinici klidně přes noc. Zabránit tomu se dá několika způsoby.

Vinařské potřeby pro všechny

Kategorie: Postřehy

Otevřeli jsme novou pobočku v Čechách. Chcete vědět více? Čtěte dále.

Houbové choroby zpátky ve hře

Kategorie: Léto

Větsí množství srážek, vysoká vlhkost a nižší teploty, které se u nás v poslední době objevily, daly houbovým chorobám opět možnost šířit se. Proto bych doporučil uskutečnit (doufám že) letos poslední, ale o to důležitější postřik proti všem plísním - padlí révové (oidium), plíseň révová (peronospora) a plíseň šedá. Co v tomto období tedy konkrétně dělat?

Nepřátelé zahrádkářů - jak zatočit s nemocemi stromů?

Kategorie: Jaro

Se začátkem jara se kromě rostlin probouzejí také škůdci a choroby, které můžou zahrádkářům způsobit velké škody. Dnes bychom si představili dvě nemoci, jež jsou v poslední době stále víc a víc k vidění na ovocných stromech. Bez postřiků se nejspíše neobejdeme, avšak u nás ve Vinařském domě Vám rádi pomůžeme vybrat, ty správné.

1 2 3 4 5

Znalostiv oboru na trhu

Skvělé cenyjedny z nejlepších

Dopravajiž od 49 Kč

Zákaznickápodpora a pomoc on-line

Rychlostdodání a dopravy