Myslivci, srnky a jak na ně
Jako by těch kalamit na naše vinaře v posledních letech bylo málo. Každý rok o něco víc a pomalu, ale postupně, se zvyšují škody na vinicích spáchané divokou zvěří, zejména srnčím. Letošní rok, jak poslouchám okolní vinaře, a také jak pozoruji v našich vinicích je opravdu rekordní. Ať už mladé, čerstvě vyrašené výsadby, nebo šťavnaté listy na některých, zejména aromatických odrůdách starších keřů, vše srnkám dokonalé chutná. A tady opět se objevují některé kocourkovské nařízení a zákony naší země.
Osobně proti myslivcům vůbec nic nemám, naopak, myslím, že jejich práce je nutná a potřebná.
Pokud ale je. Není to tak dávno, co si myslivecká lobby na půdě parlamentu prosadila pravomoce pomalu vyšší, než má policie (alespoň co se vstupu na soukromé pozemky týká). Člověk by čekal, že tedy budou myslivci chodit po lesích, polích a vinicích a udržovat stavy zvěře na běžné úrovni z dřívějších let. Nepotkávám je však. Asi srny nejsou moc dobrý myslivecký artikl.
Zato škody, které páchají na révě, jsou velmi vysoké. Nejen nyní, při likvidování mladých listů okusem, ale i na podzim, kdy srny spásají zralou úrodu hroznů. Docela by mě zajímalo, kdo za tento stav nese odpovědnost. Předpokládám, že jako obvykle v těchto případech nikdo, a taky si stejně jako obvykle v těchto případech musíme poradit sami.
Všem je jasné, že mladé sazenice musíme ukrýt pod ochranný kryt. Ať už se jedná o tzv. rukáv, což je plastická síťovina, nebo tubus, vyrobený z plastového profilu, vše funguje do té doby, než listy vyrostou výš, než je krytka, spolehlivě.
Pak až vyrostou, a také na starší révu, musíme použít jiné prostředky, než mechanické. Mezi nejlepší patří takzvané pachové ohradníky. Jedná se o speciální pěnu, jak ji znáte z tyčí podél cest, napuštěnou látkou, která srnám není příjemná. Ze základní tuby vytvoříme cca 6 metrů od sebe kuličky velikosti tenisového míčku. Tento základní krok, který tvoří konzistentní pěna už napuštěná ochrannou látkou, je základ, který budeme využívat i v delším období. Až po cca 4 až 5 měsících přestane látka účinkovat, jen ji v dalším období postříkáme speciální sprejem a ochrana funguje dál.
Ve Vinařském domě v Dubňanech najdete nejen tuto základní řadu, ale rovněž pachový ohradník proti divočákům, kunám nebo spárkaté zvěři obecně.
Druhý způsob ochrany proti okusu je sice jen sezónní, ale rovněž velmi účinný. Přípravek Morsuvin, který se aplikuje postřikem na list, je velmi osvědčený. Je husté, bílé konzistence a může být nanášen pouze motorovými postřikovači se spirálovými tryskami, tedy těmi, které se běžně používají.
Všechny tyto preparáty jsou osvědčené a pracují na bázi nepříjemných zápachů pro zvěř, tedy ji odpuzují a nikoliv jí škodí. A všechny máme v nabídce Vinařského domu v Dubňanech společně i s radou, jak je správně používat. Jeden můj kamarád, zralý muž, tvrdí, že na tohle bývali dřív skvělí pytláci a ti už bohužel u nás vymizeli. Pytláctví je však trestný čin a tudíž s ním nemohu souhlasit. Ale často, při pohledu na poničené vinice, si na jeho slova s nostalgií vzpomenu.