18.12. ve 14:00. Později už vám přepravci nemohou zaručit doručení zásilky do Vánoc.

Ochrana před zvěří: Co proti srnám

Všechno pučí, roste jako o život a zelené výhonky listů nejsou dobrou potravou jen pro malinké přezimující škůdce, ale také pro škůdce podstatně větší a s větším apetitem. Tím jsou srnky. Srnčí zvěř dokáže zejména na mladých výsadbách opravdu řádit, okouše výhonky na celé vinici klidně přes noc. Zabránit tomu se dá několika způsoby.

Zbyněk Kopeček, David Neduchal, tým Vinařského domu Kopeček, 10.5.2023.

Ochrana záhonu před zvěří: Plot není šťastné řešení

Oplocení je jedna varianta, tu bych ale příliš nedoporučoval, protože když se zvíře dostane nějakou skulinou dovnitř a pak nenajde cestu ven, řádí pak ve vinici i několik dnů. Navíc pořizovací cena také není něco, co by patřilo k nižším výdajům. A to se nebavíme o práci, kterou vyžaduje vybudování oplocení.

V současnosti jsou na trhu modernější, levnější a lépe aplikovatelné produkty. Jedná se o pachové odpuzovače zvěře, které mají velmi solidní účinnost. Základem úspěchu je ale dodržet pokyny výrobce. 

oploceni_proti_zveri_ne_1

Tento plot proti srnám a ostatní zvěři není úplně ideální. Ale to platí i pro ty vysoce kvalitní - zvěř si skulinu vždy najde nebo vytvoří. A o to déle pak na pozemku má hostinu.

Odpuzovač divoké zvěře ATAK

AgroBio Opava vyrábí přípravek ATAK odpuzovač divoké zvěře. Jde o tekutý přípravek o objemu 500 ml. Tento tekutý přípravek má velmi silné aroma, díky kterému vytvoří pachovou bariéru, která odpuzuje divokou zvěř.  

Aplikuje se na hadříky nebo houbičky a rozvěsí na dráty vinice zhruba 6 metrů od sebe. Takto roztok účinkuje až tři týdny 3 týdny v závislosti na počasí. Jako u všech odpuzovačů, je jasné, že deštivé počasí zkracuje jejich účinnost. Po této době je třeba aplikace opakovat. Proto někteří používají proděravěné PET lahve, které chrání proti smyvu a prodlužují tak účinnost přípravku.

atak_odpuzovac_zvere_proti_desti

Odpuzovč divoké zvěře funguje skvěle. je třeba ale dbát na jeho pravidelnou aplikaci. Déšť sice tyto termíny zkracuje, šikovní kutilové si ale poradí různými vychytávkami. Jako například na této fotce, kterou nám zaslal jeden z našich zákazníků. Odpozuvač je nasátý v kuchyňské houbě, umístěné v rozříznuté PET láhvi. Tím její odpozovací účinky fungují déle, jelikož se z větší částí zabraňuje ředění s deštěm.

Defenzif Odor

Další typ tohoto výrobku je odpuzovač od firmy Stoppest, jmenuje se Defenzif Odor a vyrábí se v objemu 200 ml.

Tento repelent je vhodný na menší plochy. Aplikace je podobná jako u ATAKu, ale vydrží méně - maximálně 1 týden (zde opět zavisí na množství deště). Tomu ale odpovídá i cena, která je výrazně nižší. Ale funguje výborně. 

Podívejte se také na článek Postřikový plán a vše o postřicích - rozcestník pro všechny, které zajímá jarní ochrana rostlin. Najdete zde ke stažení postřikový plán, dále tabulku s končícími postřiky, co jich nahrazuje, k čemu se konkrétně používají a také odkazy na další články a postřiky, které koupíte přímo na našem e-shopu či kamenné prodejně.

Zoostop

Zoostop se prodává jako pasta. Malé balení 40 g se aplikuje pomocí malé špachtle. Větší balení 250 g je v klasické kartuši.

Pasta se nanáší v malých vrstvách 1-2 centimetrů na sloupky ve vinici v případě sadu např. na dřevěné kůly po obvodu pozemku ve vzdálenosti 3 - 6 metrů. Velkou výhodou Zoostopu je mnohem delší doba účinnosti, což je až 3 měsíce.

Když pořádně, tak pořádně

Pro sadaře, vinaře, zahrádkáře, ale také i pěstitele lesních školek jsme našli náhradu za dnes už bohužel neexistující Aversol. Jedná se o český výrobek Morsuvin.

Morsuvin je sice přípravek registrován jen pro lesní kultury, ale spoustu vinařů a sadařů tuhle repelentní pastu používá, protože se osvědčila hlavně kvůli vysoké účinnosti. Přípravek obsahuje křemenný písek, tálový olej a tuk. Tato směs vytvoří na rostlinách hrubozrnnou porézní ochrannou vrstvu, která způsobuje tzv.“zubovrz“. Jde o pastovitou směs charakteristického zápachu, která je mísitelná s vodou. Po zaschnutí se ale stane nerozpustnou.

Podle novely zákona SRS 199/2012 sb. je přípravek Morsuvin určen pouze pro profesionální uživatele.

Tento přípravek v balení 14 kg obsahuje směs repelentních chuťových a čichových látek s přísadou, vytvářející na sazenicích hrubozrnnou porézní ochrannou vrstvu. Aplikuje se nátěrem na mladé výhonky a doba účinnosti je až 6 měsíců.

Ochranný tubus

Toto se týká jenom mladých sazenic, které jsou ale zároveň vůči zvěři ve vinici či sadu nejzranitelnější. Zároveň ale funguje nekompromisně, a to jednoduše z toho důvodu, že se k rostlině žádné zvíře nedostane.

Tento patentovaný francouzský ochranný tubus má ale ještě mnohem více předností. Je totiž odolný odolný i proti slunečnímu světlu (rostlina narozdíl od plastových rukávů dýchá), proti dešti (speciálně upravený papír si zachovává svou pevnost i když je vlhký), proti větru (vyztužený materiál zabraňuje roztrhutí), a navíc i proti hlodavcům, herbicidům, teplenému světlu a další.

ochranny_tubus_i_proti_zver

Ochranný tubus BIO má skvělé vlastnosti, proti zvěři a hlodavcům ale funguje jenom do doby, než rostlina z rukávu nevyleze. Tedy pokud již okolo vinice či sadu nemáte již aplikovány další ochranné prostředky. 

Obrovskou výhodou je i to, že se díky svému 100 % přídornímu složení sám se rozkládá po zhruba 3 letech, tedy v období kdy končí jeho požadavky na ochranu a rostlina je přirozeně odolná. Odpadá tedy následná "uklízečka" s plastovým materiálem, který navíc po takové době často bývá rozset po celé vinici i sadu. Vřele doporučuji.

Závěrem

V lokalitách, kde se vyskytuje větší množství divoké zvěře je potřeba chránit rostliny, aby nám je nespásli zajíci nebo srny. Použití těchto odpuzovačů nabízí dočasnou ochranu proti nim, alespoň do doby kdy provedeme postřik před květem. Po tom, co je keř révy vinné ošetřen postřikem, už srnkám ani zajícům listy nechutnají.

Je ale pravda, že na toto je mnoho názorů a někteří mají s ožerem problém celoročně, proto je lepší odpuzovače aplikovat opakovaně. Někteří doknoce tvrdí, že srnkám chutnají jenom určité odrůdy (kdo ví).

Doporučuji při aplikaci těchto “smradů“ použít ochranné rukavice, ideálně latexové, výrazné aroma může docela dlouhou dobu zůstat i na kůži.

Kadžpádně, zde zmíněné moderní přípravky ochrání vaši výsadbu, a je jedno, jestli na českém svahu u Mělníku, nebo na jižních svazích Pálavských vrchů, kde slunce intenzivně svítí celý den.

Když si to shrneme, v podstatě velmi jednoduše a levně můžeme škodám z okusu zvěře zabránit. V porovnáním s tím, jakou tito tvorečci umí nadělat paseku, se to rozhodně vyplatí.