Parazitické hlístice - nekompromisní ochránci rostlin
Ochrana rostlin proti škůdcům je jedním z nejdůležitějších úkolů moderního zemědělství. Tradiční chemické pesticidy jsou často považovány za účinné, avšak jejich negativní dopad na životní prostředí a lidské zdraví je stále více zdůrazňován. V této souvislosti se stále častěji používají biologické přípravky, jako jsou parazitické hlístice, které jsou považovány za ekologičtější alternativu k chemickým pesticidům.
David Neduchal, Vinařský dům Kopeček, 11.4.2023.
Bioagens jsou biologické přípravky, které využívají parazitické hlístice k ochraně rostlin proti škůdcům. Tyto hlístice se živí škůdci, kteří se nacházejí na rostlinách, a zabraňují tak jejich rozmnožování a škodě na rostlinách. Tento biologický způsob ochrany rostlin je účinný a zároveň šetrný k životnímu prostředí, protože nepoužívá žádné chemické látky a nezanechává rezidua na plodech.
Při aplikaci těchto užitečných “predátorů“ je rozhodující včasný záchyt škůdců. Ve Vinařském domě Kopeček nabízíme několik těchto druhů bioagens a v tomto článku si popíšeme jejich základní charakteristiku.
Nemapom (Steinernema feltiae)
Tyhle hlístice jsou určeny proti obaleči jablečnému a obaleči švestkovému. Napadené plody mohou předčasně opadávat a jsou více náchylné na hnilobné choroby.
Nemapom vyhledává přezimující larvy obalečů v kůře a v půdě. Larvy po kontaktu s hlísticemi hynou do 2 - 3 dnů. Aplikace se provádí v době výskytu (březen - duben a září - říjen) postřikem na kmen, kosterní větve i půdu pod stromy. Hlístice jsou aktivní po dobu 5-6 týdnů.
První postřik je klíčovým momentem, který určí budoucí vývoj rostlin. Ve článku Jak na první postřik proti přezimujícím se můžete podívat na nejlepší postupy pro první postřik révy a ovocných stromů, abyste mohli mít úspěšnou sklizeň plnou chutných a zdravých plodů.
Minimální teplota pro aplikaci přes den je alespoň 10°C po několik hodin. Aplikujte navečer nebo po dešti. Jedno balení (10 mil.) vystačí na 8 - 10 menších stromů nebo 3 - 4 větší stromy. Aby bylo dosaženo lepšího účinku, doporučujeme kombinovat se smáčedlem.
V případě výskytu obalečů během sezóny je nutné si pomoct postřikem Spintor nebo Lepinox Plus. Výhodou Nemapomu je i vedlejší účinnost (tzn. není 100%) na vrtuli ořechovou u ní je potřeba prolít půdu pod stromem na jaře i na podzim.
Nemaplus (Steinernema feltiae)
Smutnice zná snad každý, kdo někdy sadil nebo přesazoval květiny. Jedná se o malé, ale velmi otravné mušky, které nijak neškodí. Problémem jsou ovšem larvy, které mušky kladou do substrátu. Ty se živí kořínky a mohou být přenašeči různých chorob. Proto je nutné s nimi aktivně bojovat, jinak vám rostlinky mohou rychle uhynout.
Jeden ze způsobů je zapíchnout do substrátu žluté lepové desky, díky nim zjistíte výskyt mušek. Další postup je aplikovat parazitickou hlístici Nemaplus, která aktivně vyhledává larvy smutnic v substrátu/půdě, které hynou do pár dnů.
Hlístice jsou v substrátu/půdě aktivní 5 - 6 týdnů a postupně infikují další generace smutnic. Důležité je i brát v potaz minimální teplotu pro aplikaci, což je 10°C.
Detailní pohled na hlístici Steinernema feltiae. Zdroj: Royal Brinkman.
Nematop (Heterorhabditis bacteriophora)
Nematop je parazitickáé hlístice proti larvám Lalokonosců, které hynou do 48 hodin po napadení. Larvy hlístic se v půdě aktivně pohybují a čichem vyhledávají larvy lalokonosců, do kterých se poté dostávají trávicím či dýchacím ústrojím.
Aplikují se v době výskytu larev. Ten bývá ve dvou termínech,
- jarní: duben až červen
- podzimní srpen až říjen.
Jedno balení (tj 5 milionů) se dávkuje na plochu zhruba 10 m2, a to ideálně navečer a do vlhké půdy. Je třeba dodržet minimální teplotu 12°C. Ve skleníku lze použít celoročně.
Ochrana je zajištěna po dobu 6 týdnů.
Nemamax (Heterorhabditis downesi)
Hlístice tohoto rodu parazituje v larvách hostitelských škůdců jako například chroust, lalokonosec, listokaz nebo klikoroh. Tito škůdci dokáží napáchat značné škody na ovocných stromech, okrasných trávnících, pastvin, atd. Napadené larvy se do dvou týdnů zbarví do hnědočervena a hynou. Nemaxmax se aplikuje opět ve dvou termínech, a to únor - květen a říjen - listopad. Minimální teplota půdy při aplikaci je 8°C (ideální 12 - 25°C). Vhodné do skleníku i venkovních prostorů.
V případě, že škůdce vypozorujete až při jeho pokročilejším stádiu vývoje, je pro bioagens daleko složitější ho zlikvidovat. Proto se v takovém případě prvně aplikuje postřik NeemAzal a až za dva dny parazitické hlístice klidně i v několikanásobné dávce. Bioagens je možné po 6 týdnech aplikovat znovu