Péče o nerezové nádoby: Pozor na jejich poškození!
Jak jsem se letos už jednou zmiňoval, nerezové nádoby jsou fenomén. Svou lehkostí, všestranností použití, příznivou cenou stále častěji i v malých sklepích nahrazují tradiční nádoby. Ve Vinařském domě v Dubňanech jsme jich letos prodali docela dost, máme je za vynikající cenu a také ve výborné kvalitě, kterou prokazují patřičné certifikáty kvality použitých potravinářských materiálů k výrobě těchto nádob. I tak jsme bohužel pár reklamací na nerezové nádoby měli. Všechny se týkaly poškození pláště nádoby, ve kterých se vytvořily malé dírky, kterými začalo prosakovat víno. Je třeba vysvětlit příčinu.
Připomeňme si, co to vlastně nerezová ocel je. Jde o legovanou ocel, která obsahuje vysoký podíl chromu a také dalších kovů jako niklu, molybdenu, titanu a dalších, a proto nemusí být stěna příliš silná. Na vnější stěně vytváří chrom spolu s vzdušným kyslíkem pasivní vrstvu, která nepropouští kyslík, a tím je legovaná ocel chráněna před rezavěním. Při porušení této vrstvy putují ionty chromu z oceli na povrch, a tím tak opět uzavírají pasivní vrstvu. Tento proces je ale možný jen omezeně, protože v daném, tedy poškozeném místě se postupně snižuje koncentrace chromu.
Nerezovou nádobu si proto musíme chránit. Zejména před porušením jinými kovy nebo nevhodnými přípravky. Pak právě přichází k tzv. bodové korozi, tedy kdy tečky v chromu se brzy stanou malými dírkami, jaké vznikly právě u reklamovaných nádrží.
Při prodeji dáváme k nádržím nejen návod k obsluze, ale také důrazné rady čím a jak nádrž čistit. Zejména pokud jde o nováčky v používání nerezových nádob. Při čištění nesmí být v žádném případě použit přípravek obsahující chlór, který je pro nerez smrtící. I soli či jiné čisticí prostředky obsahující chloridy mohou škodit. Překontrolujte chemické složení použitých přípravků, objeví-li se chemická značka “Cl”, nelze vyloučit, že daný prostředek korozivzdornou ocel poškodí. Ocel mohou poškodit koncentrovaná dezinfekční činidla obsahující bělicí látky (chlornan sodný). I zředěné produkty mohou u těchto ocelí vyvolat korozi, zůstanou-li s ní ve styku příliš dlouho nebo není-li povrch důkladně opláchnut.
Výrobci rovněž nedoporučují síření hořícími sirnými pláty v nerezových nádobách, kdy silná koncentrace kyselé síry dokáže narušit povrch nerezu stejně jako jiné silné koncentrace kyselin používaných do vína. Nedoporučoval bych ani žádné ocelové kartáče či škrabky. Osobně mám velmi dobrou zkušenost při odstraňování vinného kamene ze stěn pomocí horké vody. Napřed nádrž vystříkám studenou vodou a pak opatrně a jemně pustím po stěnách vřelou vodu třeba z varné konvice. Díky tepelnému pnutí plechu se kámen uvolní a hladce sjede na dno.
Čištění nerezové nádoby
Vhodné na čištění nerezu jsou tyto jednoduché přípravky:
- mýdlová voda (odstraní mastnotu),
- zředěný ocet (odstraní nános vodního kamene),
- jedlá/zažívací soda – kyselý uhličitan sodný (odstraní usazeniny),
- soda na praní – uhličitan sodný (odstraní povlaky),
- lihová rozpouštědla (odstraní zbytky lepkavých látek),
- bezchloridové spreje na čištění skla (pro zrcadlově lesklé nerezové povrchy),
- čisticí pasty a spreje přímo určené pro chrom a nerez (čištění i ochrana).
Z vlastní zkušenosti vím, že pokud se chovám k nerezové nádrži šetrně, je prakticky nezničitelná. Některé mám ve sklepě více jak 15 let a když se naleští, vypadají stále jako nové.