18.12. ve 14:00. Později už vám přepravci nemohou zaručit doručení zásilky do Vánoc.

Řez vinné révy

Zimní řez je nejdůležitější pracovní operace ve vinici. Odstraňuje se při něm většina jednoletého a dvouletého dřeva a na keři vinné révy zůstává pouze dřevo plodné. Je tedy jasné, že tento úkon má významný vliv na nadcházející úrodu a rozhodně se jej nevyplácí podceňovat. Pojďme se seznámit s řezem vinné révy polopatě.

Kdy stříhat vinnou révu?

S řezem vinné révy můžete začít kdykoli od začátku roku v období vegetačního klidu, s výjimkou lokalit, kde vinici hrozí pravidelné a silné mrazíky. Tam je lepší odložit řez na co nejpozději. Klidně na začátek jara, tedy koncem března (jarní řez vinné révy). Před dokončeným řezem nesmí réva začít slzet (vytékat míza z řezných ran - děje se to v období, kdy teplota půdy stoupne na zhruba 5 - 6°C). V takovém období už má být vinice povázána a připravena na sezónu. Rozhodně nenechávejte řez na květen či červen. To už je velmi pozdě. Na letní řez jednoduše zapomeňte. V červnu a červenci se ve vinici provádějí úplně jiné práce (zastrkování letorostů, vylamování a zkracování zálistků, osečkování).

Způsoby vedení révy aneb Jak stříhat vinou révu

Pro vinnou révu existuje mnoho pěstitelských tvarů. V našich podmínkách menších vinařů zcela dominuje rýnsko-hesenské vedení s technikou Guyotova řezu. 

Nízké vedení

  • Vedení na hlavu
  • Gobelet
  • Nízké kordóny

Střední vedení

  • Rýnsko-hessenské vedení
  • Kordón Royat

Vysoké vedení

  • Moserovo vedení
  • Srdcový řez
  • Vodorovný kordón - Záclona
  • Svislý kordón - Vertiko
  • Sylvoz
  • Trevírské vedení
  • Pergoly

Rýnsko-hesenské vedení s technikou Guyotova řezu

Základní princip stříhání vinné révy pomocí této metody spočívá v řezu na jedno plodné dřevo, ze kterého budou vyrůstat letorosty a dvouoký zásobní čípek, který zajistí, že na vrcholu kmínku bude kvalitní dřevo pro vegetaci na příští rok.

Plodné dřevo (letorost) by mělo vyrůstat z jednoletého dřeva, které je posazeno na dvouletém dřevu. Je důležité, aby bylo co nejblíže kmínku a netvořilo tak dlouhá ramena. 

Pokud to zrovna (zejména u starších vinic) situace neumožňuje, lze použít letorost vyrůstající ze starého dřeva. Počítejte s tím, že na něm tento rok bude hroznů méně. 
Tímto omlazením keři hodně ulevíte, což za tu jednorázovou “daň” rozhodně stojí. 

Dřevo, které si vyberete jako plodné, musí splňovat i další podmínky:

  • být zdravé, 
  • nepoškozené 
  • a dobře vyzrálé s průměrem 8 - 20 mm. 

Důležitá je rovněž délka tažně (resp. počet oček), závisející na odrůdě, na kvalitě dřeva a zdravotního stavu keře. Obvykle se jedná o 4 - 8 oček.

zimni-rez-vinne-revy

Zimní řez vinné révy

Pokud je potřeba kvůli zmlazování (= přiblížení se zpět ke kmínku) udělat větší řeznou ránu, doporučuji ji ošetřit štěpařským voskem či sadařským balzámem. Velké řezné rány mohou způsobit oslabení keře, zhoršení výnosu, kvality hroznů a především v poslední době stále více diskutovanou chorobu ESCA.

Jak vypadá řez révy přímo očima vinaře - video

Video - zimní řez vinné révy očima vinaře

Začněte s odrůdami, které nejsou náchylné na zimní mrazíky (Tramín, Sauvignon, Dornfelder, Cabernet Sauvignon, …) a po odrůdy, které raší brzy (Muškát, Muller Thurgau, Modrý Portugal, Merlot).

Při stříhání větví je důležité umět rozpoznat typy dřeva. Rozlišujeme dřevo: 

  • jednoleté - světlé barvy, vyrůstá ze dvouletého dřeva, na jaře z něho vyrůstají plodné letorosty, kůra je hladká, nachází se na něm zbytky úponků a řapíků od zálistků
  • dvouleté - tmavší barvy, vyrůstá z tříletého nebo starého dřeva, kůra se může částečně odlupovat
  • staré - kůra (borka) je tmavé barvy a odlupuje se v pásech, staré dřevo tvoří kmínek, hlavu popřípadě i ramena, může z něj vyrůstat tzv. divoké dřevo
  • divoké dřevo - jedná se o jednoleté dřevo, které vyrůstá ze starého, není plodné

 

zalozni_cipek_zimni_rez_revy_vinne

Vytvořit záložní čípek je velmi důležitá součást zimního řezu. Na fotce je větší řezná rána (cca 25 mm), na kterou je třeba aplikovat stromový balzám, jinak hrozí průnik různých chorob. 

Než začnete stříhat, pořádně si rostlinu prohlédněte a promyslete, jaké dřevo bude nejvhodnější ponechat. Mělo by být rovné a zdravé tzn. bez mechanického poškození, neměly by se na něm nacházet šedé skvrny, značící mycelium padlí nebo plísně šedé. Rovněž nesmí být poškozeno po kroupách. 

Nezapomínejte na množství plodných oček, které na keři necháte. Pokud chcete mít kvalitní hrozen, tak rozhodně nesmíte přeplozovat keř. Optimální zatížení je 4 - 8 oček na m2 (v závislosti na sponu, odrůdě, tvaru keře). V případě vyššího zatížení riskujete špatné vyzrávání hroznů, vyšší náchylnost k napadení houbovými chorobami a snižujete vitalitu keře.

padli_revove_rez

Padlí révové jsou často způsobeny špatně provedeným řezem révy, kdy do neošetřené velké rány pronikají jejich zárodky.

Další důležité tipy ohledně techniky řezu révy vinné

  • snažte se co nejvíce minimalizovat řezné rány. Vice ran znamená vice vstupních bran pro choroby a škůdce
  • do starého dřeva pokud možno nestříhejte vůbec. U velkých řezných ran použijte stromový balzám
  • ponechávejte na keři zásobní čípek. Velmi dobře poslouží, pokud dojde k poškození hlavního tažně (prasknutím při vázaní, atd…) nebo pokud potřebujete upravit stavbu keře. Čípek střihejte na 1-3 očka.

Nepodceňujte ošetření révy po zimním řezu

Při zimní řezu vinné révy není vhodné provádět velké množství řezných ran, protože ty slouží jako vstupní brána pro různé choroby. Velmi často to bývají houbové choroby ESCA a Eutypové odumírání révy, které začali po celém světě likvidovat velké množství keřů révy vinné. Tyto nemoci bohužel zatím nejsou tak detailně prozkoumány a žádná přímá ochrana na ně neexistuje

Další zákeřná vlastnost těchto dvou chorob je, že se mohou nacházet v rostlině, která se jeví jako zdravá i několik let, než zpozorujeme první viditelné příznaky. V takovém případě nám nezbyde nic jiného než si nemocný keř označit a v zimě ho vyklučit a spálit

Mnoho vinařů má také pár ovocných stromů či rovnou celý sad. Víte, že pokud je teplejší zima (jako ty v posledních letech), je třeba začít již v tomto období preventivní ochranu proti kadeřavosti broskvoní? 

esca_choroba_reva_vinna

Zasychání a praskání okrajů listů, typický příznak choroby ESCA, která se v poslední době bohužel čím dál více rozšiřuje. Do révy se dostává skrze řezné rány po zimním řezu, předcházet jí tedy můžeme ošetřením těchto ran po provedení řezu. Autor fota: Bauer Karl, URL https://commons.wikimedia.org/wiki/File:ESCA_Blattsymptom_1.JPG.

Jak tedy těmto problémům předcházet? Prevencí, což znamená ihned po řezu aplikovat postřik BlocCade. který pomocí polymerů vytvoří na řezné ráně nepropustný film pro patogeny.

BlocCade neobsahuje žádné rezidua, takže se hodí i do ekologického zemědělství. Ředí se v poměru 1:9 (1 díl BlocCade, 9 dílů vody). Orientační spotřeba je cca 1,5 litru postřiku na hektar.  

V praxi to potom probíhá tak, že kompletně postřiháte vinici, poté namícháte postřik a ten aplikujete pomocí postřikovače bodově přímo na řezné rány. Někoho by mohlo napadnou použít štětec, to ale nedoporučuji, protože i pomocí štětce si můžete přenést spory patogenu na jiné rostliny.

Co je to ESCA

  • může ji způsobovat několik hub Phaeoacremonium aleophilum, Phaeomoniella chlamydospora, Fomitiporia mediterranea
  • příznaky: zasychání okrajů listů, ohraničená žilnatina, tmavé skvrny na bobulích, které později usychají, při příčném řezu kmínku jsou patrné černé tečky ve dřevě
  • při projevení prvních příznaků většinou celý keř během jednoho vegetačního období umírá
  • k infekci dochází hlavně přes řezné rány
  • napadá spíše starší vinice
  • odrůdy náchylné na ESCA: Muškát Moravský, Modrý Portugal, Chardonnay, Sauvignon 

Není lepší ochrany vinice než ta, která se provádí sama, je přírodní a hlavně funguje. Přesně toto dělá dravý roztoč Typhlodromus pyri.

Eutypové_odumirani_revy

Takto vypadá vinice v období vegetace, napadená chorobou Eutypové odumírání révy.

Co je to Eutypové odumírání révy

  • způsobuje ji houba Eutypa lata
  • byla objevena teprve v 70. letech 20. století
  • příznaky: slabý a nepravidelný růst mezi jednotlivými letorosty, metlovitost, nekrotické skvrny na listech, časté sprchávání květenství, napadený keř odumírá postupně i několik let.
  • ochrana je stejná jako u ESCA možná pouze prevencí - ošetření řezných ran

Tyto dvě nemocí jsou jednou z častých příčin výpadků ve vinici a bohužel se stále více rozšiřují. Pokud jste nějakou napadenou hlavičku našli, určitě v zimě použijte ochranný postřik, abyste šíření chorob zastavili a bedlivě sledujte zdravotní stav keřů během vegetace. Ušetří vám to spoustu budoucích problémů, starostí i ekonomických škod.

Řez v prvním roce po výsadbě

Pokud jste v loňském roce vysadili vinici, čeká vás velmi důležitý řez ve druhém roce (v prvním roce po výsadbě). Samozřejmě se počítá s tím, že máte ve vinici již nainstalované sloupky, drátěnky i podpůrné tyčky u každého kmínků. Výchovný řez provádíme s cílem získat co nejrovnější kmínek s co nejmenším počtem řezných ran.

Pokud je letorost dostatečně silný a dlouhý (dle odrůdy by průměr letorostu v úrovni prvního nosného drátu měl být alespoň 5 mm), můžeme jej využít k okamžitému nasazení kmínku. Vybereme dvě očka, které jsou nad úrovní nejnižšího drátu a zastřihneme rovným řezem zhruba 1 cm nad výše postaveným (= druhým očkem nad drátem). Zbývající očka pod drátem nůžkami zaslepíme (tedy očko naplocho zastřihneme) a ustřihneme rovněž zdřevnatělé úponky.

rez-vinne-revy-v-prvnim-roce-zaslepeni-ocek

Řez v prvním roce po výsadbě - zaslepení oček pod drátěnkou je velmi důležité.

Letorost může být příliš tenký či slabý, v takovém případě jej zastřihneme na dvě očka nad zemí (tedy podnoží). Druhou šanci dostane příští rok.

Při stříhání vinné révy je kvalitní nářadí základ

Ještě bych se pozastavil nad nářadím používaném při stříhání vinné révy. Budete pracovat s nůžkami, pilkou, pákovými nůžkami, bužírkou (na mladé kmínky) a drátky nebo kleštěmi (k uvázání letorostu). Řez se provádí s ostrým a hlavně čistým nářadím. Tak to berte v potaz. Usnadní vám to práci, síly i nervy.

Dnes se dá vybavení sehnat (jako u všeho) doslova za pár korun. Řez vinné révy vyžaduje kromě jisté míry vizionářství (ano - vždyť dáváte keři podobu na několik následujících let) také značnou část fyzické síly. Prvních několik desítek hlav nejspíš půjde hladce, ale za několik hodin, či na druhý den, se ruce a celé tělo ozve, a to hlasitě. Navíc, použití levných nástrojů rovněž způsobuje hrubější řezné rány. Proto se zde rozhodně šetřit nevyplatí. Rovněž je důležité se o nářadí starat. Důkladné vyčištění, usušení a nabroušení po každém použití je samozřejmostí a nezabere více než 3 minuty.

Ve velmi solidní cenové relaci nabízíme nůžky Löwe od vynikajícího německého výrobce. Mají nezlomitelné čepele, jejichž odolnost je vytvořena kombinací přesného tepelného zpracování a chemického složení, což patří to k přísně střeženějšímu tajemství této rodinné firmy. Jsou opravdu vynikající.

Další možností jsou elektrické nářadí, které díky kvalitním a lehkým bateriím nové generace stále více vinařů a sadařů používá. Tato technologie, donedávna jen těžce dostupná díky nepředstavitelným cenám a také vysoké váze stroje byla běžným pěstitelům nedostupná a nenositelná. Doba se změnila a dnešní akumulátorové nůžky (aku nůžky) či pilky jsou dostupné cenově, váhově a především i dostatečně kvalitativně.

Vyvazování révy a proč i na něm záleží

Po řezu zkontrolujte „kostru“ vinohradu, tedy opěrnou konstrukci a dráty. Protože pouze teď je jediná doba na její opravu. Opravují se, popřípadě vyměňují, poškozené sloupky, napínají se dráty a zaráží se opěrné kůly, nebo ocelové tyčky. Pokud je opěrná konstrukce kvalitně provedena, není třeba ji každoročně opravovat, ale pokud ji plánujete zrovna letos uskutečnit, musíte počítat s tím, že je vhodné (nejlépe při řezu) odstranit veškeré úvazky drátů k opěrným kůlům.

Jak jistě dobře víme, vyvazování révy není jenom o mladých tažních, ale taky o kmínkách (především těch mladých), které uvazujeme k opěrnému kůlu nebo tyči, abychom dosáhli přímého růstu. Vážeme na několika místech a dbáme na to, aby úvazek nebyl příliš těsný, jinak by byl kmínek během vegetace přiškrcen. Pokud ale použijeme vázací bužírku Praktik (dobře se s ní pracuje, a především je vyrobena speciálně do vinohradu, tedy z pružného materiálu), přiškrcení nehrozí. V žádném případě nepoužívejte vázací drátky či motouz!. Drátek by kmínek přiškrtil a do révy by se pak snadno dostaly různé nemoci.

Nyní k uvazování tažňů. Provádíme jej kvůli brzdění růstu a zvyšování plodnosti a nejvhodnější doba je právě teď. Tedy období, kdy již nejsou mrazy, ale současně ještě není příliš slunečních dnů, kdy se tažně více lámou. Pokud je vaše vinice v místě, kde hrozí jarní mrazíky, počkejte, až přejdou.

Je více možností, jaký materiál k vázání použít, já zde ale uvedu dvě nejpoužívanější. První je klasický vázací drátek obalený v papíru - ručně se uváže ke drátěnce a za rok se částečně rozloží, takže se při dalším řezu lehce odstraňuje. A druhou možností je použití dnes už zavedených vázacích kleští - fungují jednoduše a opravdu ulehčí práci, což nejvíce přivítají vaše prsty.

Vážeme buď na plochý tažeň, nebo do oblouku (přes drát). Plochý tažeň má z pěstitelského pohledu mnoho výhod, je ale třeba, aby byl zhruba 15 cm pod vodícím drátem a také je zde větší pravděpodobnost zlomení letorostu. Nejobvyklejším způsobem je tvarovat do mírného oblouku. Letorost musí být dostatečně dlouhý a taky by měl splňovat podmínku, že prostřední část tažně má být nejvýše, tedy aby byl tažeň tvarován pozvolna nahoru a dolů.

Nejsnadněji letorost ohnete tak, že jeho jednotlivé mezičlánky od začátku palci jemně „nakřapnete“. Takto již zlomení nehrozí.

Pokud máte na hlavě dva letorosty, dbejte na to, aby se nekřížily. V místě překřížení by se totiž v létě výrazně zahušťovala listová plocha, což zvyšuje náchylnost rostliny na houbové choroby a také zhoršuje kvalitu hroznů.

Závěrem bych rád doplnil, že některé zde uvedené informace jsem čerpal z nové knihy, kterou máme ve Vinařském domě s příhodným názvem Vinohradnictví, od moravského vinařského matadora Miloše Michlovského. Tato kniha je zcela mimořádná, a to jak množstvím informací, tak i svou hmotností (asi 6 kg). Má 900 barevných stran, obsahuje mnoho ilustrací, ale především úplně všechny informace o vinohradnictví. I přes její vyšší cenu je její hodnota k nezaplacení a pro vinohradníka, jemuž na své vinici záleží, poslouží doslova jako bible

Autor článku: Zbyněk Kopeček, tým Vinařského domu Kopeček s.r.o.