Zázrak jara - slzení a rašení révy vinné

Neobvyklé počasí, tedy chvíli teplo, ale většinou chladno, nás má připravit na velikou vegetační rychlost, která po oteplení nutně musí nastat. Jako první přichází enofáze slzení a rašení. Co se v tuto dobu v révě odehrává?

Činnost cévních svazků, které byly přes zimu naplněny vzduchem, se obnoví na jaře. Jen nezbytné množství vody se v zimním období předává v nadzemní části od buňky k buňce. Tento pomalý postup vody není schopen zabránit vysychání nadzemních částí v suchých a větrných zimách, a proto některé keře uschnou či popraskají. Hlavně tehdy, když byly v zimním období zmlazovacím řezem provedeny na kmenu velké rány.

Kdy raší vinná réva?

Teprve po oteplení půdy na 5-6 °C dochází k biochemickým změnám v kořenech a následuje růst kořenových vlasů. Což se navenek projevuje tím, že z řezných ran na dřevě začne vytékat míza (réva je i spolehlivý teploměr). Tomuto projevu se říká „slzení révy“. To se však projevuje jen na relativně čerstvých ranách. Na starých řezech se neprojeví, protože už nefunguje spojení s cévním systémem keře. Zajímavostí je, že za dobu slzení může z jednoho keře vytéci až 5 l mízy. V tu dobu by již měly být vinice „povázány“.

Další oteplování vyvolává „rašení oček“. Termín rašení závisí na teplotě vzduchu a na reakci jednotlivých odrůd na tuto teplotu. A také pozor, na rychlosti postupu jara. Pro evropskou révu vinnou byla mezinárodně přijata jako vegetační nula průměrná denní teplota 10°C.

Samozřejmě, že množství vyrašených oček je závislé na zásobě vody a živin, a také množství oček, ponechaných po zimním řezu na tažni. Obecně platí, že při vysokém zatížení, nebo při neudržované vinici, vyraší 20-50 %, kdežto v omezeném tvaru až 90 % oček.

Očka se skládají z hlavních a vedlejších pupenů. Zjara zpravidla vyraší jen hlavní. Pokud dojde k jeho poškození (mrazem, škůdci), vyraší vedlejší pupeny, které jsou však plodné jen u některých odrůd.

Jaro je zázrak, a i tímto vývojem to potvrzuje. Základním ošetření probíhá použitím nenahraditelné Sulky, v tuto dobu používáme koncentraci 6 % a kromě révy je skvělá také na ostatní ovocné stromy (zde ale pozor – nesmí být narašené, jinak hrozí spálení).

První jarní postřiky

Proti přezimujícím škůdcům je skvělý také Rock Effekt. O tomto postřiku na biologické bázi jsem už v minulosti psal a rozhodně jej doporučuji. Dávkování je 250 ml na zhruba 10 litrů vody. Balení 250 ml u nás vyjde na 139 Kč, máme jej i v 100 ml nebo pro větší pěstitele v 5 l kanystru. Před použitím nezapomeňte balení několikrát otočit a dobře protřepat!

Pomalu se také můžeme připravit na postřik meruněk, a to proti moniliové spále. Zde je řešení jasné – Signum, v balení 2x15 g (119 Kč). Na jednu „konvu“ (10 litrů) přijde půlka jednoho sáčku, tedy 7,5 gramů.

A nezapomeneme ani velmi nepříjemný problém broskvoní – kadeřavost. Aktuálně se jí bráníme použitím postřiku Zdravá broskev plus.