Hnojení vinné révy na jaře: Dejte půdě to, co potřebuje
Počasí v minulém týdnu nám ukázalo i přívětivou tvář a mnohé z nás už napadají úkoly a průběh prací ve vinici, které nás čekají, až se definitivně oteplí. Mimo zimního řezu a vyvazování tažňů mají někteří vinohradníci, ale i zahrádkáři, v plánu jarní hnojení. I tato práce má svá pravidla a své zásady.
Jeden náš čtenář napsal, že u relativně mladého vinohradu (22 let) má velmi silné kmínky. Velký objemový nárůst dřeva svědčí o přebytku dusíku v půdě. Při další naší komunikaci se to potvrdilo. Náš čtenář má dobrý zdroj koňského hnoje a ten zpočátku každoročně a posléze každý tuhý rok do vinice aplikoval. Koňský hnůj má silný obsah dusíku ze všech organických a dostupných hnojiv. Je vhodný pro těžké a studené půdy nebo do pařenišť pod žampiony.
Jak dusík dostat z půdy pryč je trochu složitější. Pomáhá nám v tom tzv. nitrifikace. Nitrifikace je důležitým krokem koloběhu dusíku a jsou v něm zapojeny mnohé půdní bakterie (zejména beta a gamaproteobakterie) a archea. Z proteobakterií jsou známy nitrifikační bakterie z rodů Nitrosomonas a Nitrosococcus, dále však evolučně jedinečná bakterie Nitrospira. Při této enzymatické oxidaci se uvolňuje energie. Tento proces vytváří vodíkové kationty, které okyselují půdu (hlavně při přehnojování). Jinými slovy, je třeba přestat s aplikací dusíku do půdy, čas a vysoká vlhkost, vhodná pro působení bakterií, se časem postará o jeho snížení. Délka tohoto procesu se dá určit na základě chemického rozboru půdy. Ale určitě půjde o roky.
Je důležité vědět, že hnojit se má zásadně v době vegetačního klidu. A pokud možno organickými hnojivy. Nejvhodnější do vinice je hnůj kravský. Hnojení pouze průmyslovými hnojivy vytváří hladovou půdu. Ta neudrží ani vláhu a ani živiny. Naopak organická hnojiva jsou základem tolik potřebné organické hmoty. Už naši stařečci věděli, že hnojit se má každé tři roky. A to proto, že z organických hnojiv se v prvním roce uvolní do půdy 50% živin, ve druhém asi 30% a ve třetím 20%.
Ve Vinařském domě máme v nabídce granulovaný kravský hnůj za velkoobchodní ceny. Je v balení od 3 do 25 kg. Má velmi podobné vlastnosti jako klasický. Takže pokud neseženete hnůj z kravína, přichází v úvahu i tato alternativa.