Milí zákazníci, spustili jsme novou verzi našeho e-shopu, která zatím může obsahovat drobné chyby a nedokonalosti. Pracujeme ale na tom, aby vše fungovalo jak má. Pokud narazíte na jakýkoli problém, neváhejte nás kontaktovat. Vaše zpětná vazba je pro nás důležitá! Děkujeme za Vaši trpělivost a pochopení.

Čím stříkat na jaře vinohrad a ovocné stromy

Je jaro. Příroda se pomalu ale jistě konečně probouzí k životu, a proto je nejvyšší čas na ošetření vinohradu před prvními škůdci a chorobami vinné révy. Stejnou péči je třeba věnovat i ovocným stromům a bramborám.

Aktualizováno 18.5. 2023

První postřik proti přezimujícím škůdcům

Jako první postřik vinice doporučujeme každoročně Sulku (lze použít i na moření česneku). Je třeba aplikovat ještě před rašením pupenů (nalévání oček), aby nedošlo ke spálení vinice. Tento postřik je primárně určen proti Hálčivci révovému (lat.Calepitrimerus vitis) a Vlnovníku révovému (lat. Eriopyes vitis). Jsou to škůdci, kteří způsobují kadeřavost (akarinóza), plastnatost a puchýřkovitost. Roztoči napáchají největší škody na začátku vegetace, kdy napadají rašící očka a mladé letorosty. Toto poškození má za následek velmi nízkou výnosnost i kvalitu hroznů.

Druhý postřik - ochrana sírou

Při otevírání oček přichází ke slovu druhý postřik - proti obalečům. Vinaři používají již léty osvědčený Kumulus, nebo přírodní Rock Effekt. Ten navíc můžete použít i na ošetření ovocných stromů. Síra je ve vinohradě potřená také z pohledu výživy vinné révy. 

Pozn: Kumulus doporučujeme přidávat do každého postřiku a to 0,5%.

Vynikající a také bohužel už jeden z mála velmi funkčních přípravků proti obalečům je Spintor. Lze jej v tuto dobu aplikovat proti pilatkám na trnkách i proti mandelinkám. Aplikuje se v době maxima líhnutí larev. Spintor použijte maximálně 2x za vegetaci.

Na jaře se často projevují první náznaky strupovitosti, rzi, padlí a skvrnitosti listů. Těmto plísňovým chorobám můžete předejít použitím přípravku Topas, Discus (je i proti americkému padlí), Mangicure core, Bellis, Dagonis, Merpan, Belanty nebo přírodní Vitisan.

Nepodceňte hrozby ve vinici, sledujte různé prognózy a signalizační zprávy stáhněte si postřikový plán včetně pracovního kalendáře výskytů chorob ve vinici.

Na nežádoucí trávu ve vinici či na poli existuje nejenom osvědčený přírodní produkt s názvem motyka, ale pro ty, kteří se s ní nekamarádí, máme i chemickou náhražku. Do vinic a zahrady jde o totální herbicid Touchdown nebo Roundup, osvědčený a relativně šetrný. I tak - herbicidy jsou zdraví škodlivé a jejich nesprávná aplikace může mít nebezpečné důsledky na půdu. Proto před jejich aplikací důkladně prostudujte přiložený návod a zacházejte s nimi s maximální opatrností.

Postřiky na ovocné stromy a brambory

Na švestky a jabloně můžete aplikovat Sanium UltraSanium Systém nebo Spintor, které jsou také vhodné na první generaci obalečů, housenky, pilatky, ale také květopasy, napadající jabloně. Mají poměrně univerzální použití, hodí se i na ostatní ovocné stromy a zeleninu. 

Broskve jsou opravdu velmi náchylné na kadeřavost a chlorózu. Na kadeřavost se používá měďnatý postřik Champion. Proti chloróze bojujeme zase pomocí listového hnojiva Harmonie železo nebo Fytovit. Naštěstí pro ty, co mají jen pár stromků, existuje malý, ale šikovný set postřiku a kapalného hnojiva, který rostlinu dokáže ochránit. Jmenuje se Zdravá broskev plus - Proti kadeřavosti a chloróze.

kaderavost_broskvon

Kadeřavost broskvoně (Taphrina deformans) je bohužel v poslední době stále častější a váženější problém. Proto je třeba dbát na správnou ochranu a výživu. Více se tomu věnujeme ve článku Ochrana proti kadeřavosti broskvoně.

Moniliovou spálu meruněk, višní, plíseň jahodníku i plísni na ostatních zahradních keřích můžete eliminovat novým výrobkem Signum nebo Belanty od českého výrobce AgroBio Opava. Signum zároveň nahrazuje nahrazuje dnes již nevyráběný postřik Horizon.

Do brambor pak novinku s názvem Mistral, který nahrazuje přípravek Sencor. S herbicidy zacházejte maximálně opatrně, před použitím si důkladně přečtěte návod a prosím, opravdu dodržujte dávkování.

Zdroje:

https://www.agromanual.cz/cz/atlas/skudci/skudce/halcivec-revovy

https://agrobio.cz/spintor/28054