Milí zákazníci, spustili jsme novou verzi našeho e-shopu, která zatím může obsahovat drobné chyby a nedokonalosti. Pracujeme ale na tom, aby vše fungovalo jak má. Pokud narazíte na jakýkoli problém, neváhejte nás kontaktovat. Vaše zpětná vazba je pro nás důležitá! Děkujeme za Vaši trpělivost a pochopení.

Postřikový plán a vše o postřicích

Tento článek funguje jako rozcestník pro všechny, které zajímá jarní ochrana rostlin. Najdete zde ke stažení postřikový plán (varianta konvenční i BIO postřiky), kalendář prací na vinici a výskytu hrozeb, dále tabulku s končícími postřiky, co jich nahrazuje, k čemu se konkrétně používají a také odkazy na další články a postřiky, které máme přímo na našem e-shopu či v kamenné prodejně. 

Tým Vinařského domu Kopeček, 2.5.2024

Postřikový plán 2024 - Vinařský dům Kopeček

(kliknutím na obrázek se vám soubor otevře v novém okně, soubor pak můžete stáhnout v lepší kvalitě a vytisknout. Postřikový plán máme rovněž k vyzvednutí zdarma v naší kamenné prodejně.

postriky24

Postřikový plán. Kliknutím na něj se obrázek otevře v tiskovém rozlišením.

Odkazy na články o postřicích

Přehled ukončených přípravků a jejich náhrady

Mnoho vinařů a zahrádkářů vzhledem přicházející sezóně přemýšlí, čím budou chránit své rostliny. Tedy zda-li sáhnout po klasice, na kterou jsou zvyklí, nebo vloží důvěru do nových přípravků. A jak je již v posledních letech bohužel tradicí, každým rokem končí prodej přípravků, které ve svém složení obsahují látku, jež není schválená pro další uvádění na trh. Jak to tedy s postřiky aktuálně je, včetně tabulky nových postřiků, nahrazujících ty původní, najdete v přehledné tabulce níže.

Přehled ukončených přípravků a náhrad v pdf

Rok na vinici

Jednoduchý přehled pro všechny vinaře. Grafické zobrazení prací a období zvýšených rizik výskytu škůdců a chorob ve vinici.

rok_na_vinici_1

 

Jak na první postřik proti přezimujícím škůdcům

Když vinice začínají slzet, keře nám dávají najevo, že se probouzí z vegetačního klidu (dormance). Během tohoto období již musí být ostříhané a fyzicky připravené na vegetaci. Teploty nad 10° totiž neprobouzí jenom révu, ale také škodlivé roztoče, kteří mohou negativně ovlivňovat zdravotní stav rostlin. 

Nyní k jednotlivým přezimujícím škůdcům. Mezi ty hlavní řadíme hálčivce révového a vlnovníka révového, kteří přečkávají zimu v různých úkrytech na stromech v prasklinách kůry, v borce nebo třeba pod pupeny stromů.

Hálčivec révový

  • původce kadeřavosti révy
  • příznaky: zpožďuje rašení, zastavuje růst letorostu, metlovitost; špatná tvorba květenství, při pohledu na list proti světlu jdou vidět bílé vpichy.

Vlnovník révový

  • původce plstnatosti (erinózy)
  • příznaky: červené nádory/puchýře na listu; na spodní straně jsou nádorky vyplněné bílým plstnatým povlakem, může také napadat květenství, na kterém je viditelná plstnatost, ty pak nevykvetou

vlnovnik_revovy_plstnatost

Načervenalé pochýře na listu - typický příznak vlnovníku révového. 

Ochrana proti těmto škůdcům se provádí právě v této době. Já doporučuji jít stříkat v období, když 3 dny po sobě dosahovala odpolední teplota alespoň 15 °C

Aplikace by se měla provádět v odpoledních hodinách, kdy je právě takováto teplota. Ne ráno ani navečer, protože to je škůdce schovaný. 

Čím stříkat rostliny jako první

Nejlepší ošetření je pomocí postřiku Sulka. Tento sirný postřik se míchá v 4 - 6% koncentraci tzn. 400 - 600 ml Sulky na 10 l vody. Pozor! Jakmile začne fáze rašení, Sulku už nesmíme použít - riskujeme popálení rostliny.

Další možnost ochrany je Kumulus. Ten se dávkuje 150 - 200 g na 10 l vody. Kumulus lze použít i na počátku rašení, ale nedávejte maximální koncentraci. Opět hrozí popálení.

Poslední a stejně kvalitní možností je Rock effekt (dříve existoval podobný přípravek s názvem Oleoekol), který je vhodný i do eko zemědělství, jelikož je to biologický produkt, jehož účinná látka je pongamový olej, který škůdce zadusí. Jeho uplatnění je hlavně u ovocných stromků (jádroviny, peckoviny a drobné ovoce). Míchá se v 3% koncentraci, vzhledem ke svému složení se zde ale nemusíte vůbec bát popálení rostliny, takže jeho dávkování nemusíte na setinu procenta počítat. Díky tomu se také hodí i do situace, kdy už rostlina raší

Při aplikaci Rock effektu dbejte na to, abyste stromek postříkaly opravdu důkladně celý. 

Rock effekt funguje na bázi pongamového oleje ze semen indického stromu kaleda lysá. Ta má protipožerový efekt a tím způsobuje, že rostlina škůdcům nechutná. Postřik i v nerozbaleném obalu rád tuhne, takže před otevřením si ho dejte na teplejší místo a důkladně protřepte.

Pokud máte ve vinici nebo sadě rozmnoženého dravého roztoče Typhlodromus pyri, tak se vás tenhle článek netýká, protože tento šikovný pomocník dělá práci za vás. Kdyby jste jej chtěli zakoupit, je to možné pouze v prosinci, lednu a únoru, jelikož jsou to jediné měsíce, kdy jsou ve speciálních obalech v prodeji.  

Další jarní ošetření můžete provést pomocí zelené skalice, která odstraňuje ze stromků nežádoucí lišejník a mech. Hlavně lišejník může být pro stromky problém. Pokud je jim strom obrostlý, jednak se mu hodně se zhoršuje „dýchání” , ale hlavně mechy obecně vytvářejí vhodné podmínky pro vznik dřevokazných hub. Ideální podmínky pro jejich vznik a šíření je tam, kde je vlhko a stín.

Lišejník ani mech neodstraňujte mechanicky například kartáčem. Na stromě vznikne mnoho ran, které mohou sloužit jako vstupní brána pro různé choroby. Zelenou skalicí také aplikujte na celý strom, a to v době, kdy není vyrašený. Opět by hrozilo riziko popálení.

Pokud zrovna provádíte řez, nezapomínejte řezné rány zamazat stromovým balzámem nebo můžete použít postřik Bloccade, který se používá jako taková desinfekce jednotlivých řezných ran, na které se bodově stříká a zabraňuje se tak riziku přenosu nemocí pomocí nářadí.

V závěru lze shrnout, že první jarní postřik by měl by být brán jako jedna z nejdůležitějších fází péče o révu vinnou a ovocné stromy v období vegetace. Vybrání správného přípravku a správné aplikace mohou vést k minimalizaci zdravotních problémů rostlin a zvýšení výnosů a kvality sklizně. 

Je také důležité vědět, jaké produkty používat a jak je správně používat. Doporučuji proto důkladně číst příbalové letáky, případně se na radu můžete stavit k nám do Vinařského domu nebo zavolat či napsat.