Rádce pěstitele

Jaro Léto Podzim Zima Postřehy

Rádce pěstitele - newsletter

Přeji si odebírat zajímavé články, rady a tipy pro všechny vinaře a zahrádkáře.

Souhlasím se zpracováním osobních údajů za účelem rozesílky newsletteru

Léto

Poslední hrozby před vinobraním - jak na ně

Kategorie: Léto

Déšť z posledních dní určitě prospěl všem rostlinám včetně vinice. Pomohl nejen její vitalitě, ale také plísni šedé, pro jejíž šíření jsou nyní ideální podmínky. Kromě ní chtějí úrodu předčasně uzmout i poněkud živější predátoři. Jak se s tímto vším vypořádat a dojít tak k plnohodnotnému vinobraní?

Houbové choroby zpátky ve hře

Kategorie: Léto

Větsí množství srážek, vysoká vlhkost a nižší teploty, které se u nás v poslední době objevily, daly houbovým chorobám opět možnost šířit se. Proto bych doporučil uskutečnit (doufám že) letos poslední, ale o to důležitější postřik proti všem plísním - padlí révové (oidium), plíseň révová (peronospora) a plíseň šedá. Co v tomto období tedy konkrétně dělat?

Čím stříkat vinohrad v tomto období

Kategorie: Léto

Začátkem srpna ještě často bývá horké počasí, které láká ke slunění se u bazénu. Ale my - vinaři na bazén moc pomyšlení nemáme a pokud jste už stihli dodělat zelené práce, doporučuji ošetřit vinici preventivním a v některých případech i kurativním postřikem. Bude to potřeba. Čím a jak? Čtěte dále.

Zelené práce ve vinici – základ dobré úrody

Kategorie: Léto

V průběhu celého léta často bývají období, kdy chvíli prší a pak je vedro, tedy ideální podmínky pro vznik houbových chorob (nejen) ve vinici. I proto musíme provádět takzvané zelené práce, které jsou velmi účinnou a zároveň důležitou činností. Jaké konkrétní práce to zahrnuje a kdy se provádí? Na to se nyní podíváme.

Poslední postřiky před sklizní

Kategorie: Léto

Hrozny ve vinicích se chystají na velké finále, a tak se budeme bavit o ošetření, které bude předcházet měknutí bobulí a bude jedno z posledních před vinobraním.

Červenec 2021 ve vinici

Kategorie: Léto

Uplynulé dny volna šli využít různými způsoby. Někdo jel na výlet, někdo dává do pořádku své bydlení po šílené kalamitě a někdo je tráví ve vinici. Jak to tam teď vypadá a čím stříkat? Více ve článku.

Stále dokola

Kategorie: Léto

Včera jsem trochu zalistoval do archivu svých článků, které byly napsány na prahu léta - toho neparnějšího léta a musím konstatovat, že v posledních několika letech je to jako přes kopírák. Vlhké a horké počasí iniciuje tlaky plísňových chorob. A to je letošní rok na srážky nezvykle štědrý. I když, možná ani ne, ale my máme díky totálně suchým minulým rokům ten pocit. Nicméně půda ve vinicích a sadech je krásně nakypřená a měkká.

Aktuálně z vinice

Kategorie: Léto

Poslední týden byl z hlediska srážek, alespoň u nás - Pod Dubňansků horů, zcela neuvěřitelný. Tedy s ohledem na minulé roky nebo začátek roku letošního. Vytrvalý a velmi příjemný déšť skrápěl vinice sady a zahrady s neuvěřitelnou trpělivostí několik dnů. Bylo toho tak akorát, aby nehrozily záplavy, voda se stačila vsakovat a příroda byla skvěle osvěžena. Škoda jen, že pršelo přímo do květů samosprašné révy a tak hrozil horší průběh kvetení. Výsledek se brzy dozvíme.

Jedinečné slovácké trika

Kategorie: Léto

Mnozí z vás už sedí doma déle, než by jim bylo příjemné. Bohužel, státní nařízení je jasné a tak nezbývá než jej dodržovat. To ale nebrání říci, že nám všem najednou tak trochu chybí lidé.

Zdravý mošt + poklidné kvašení = základ dobrého vína

Kategorie: Léto

Léto vstoupilo do závěrečné etapy a hrozny (alespoň v místech, která nebyla poškozena krupobitím a následnými plísněmi) se ukazují jako zdravé, perspektivní a úroda slušná. Takže, stejně jako každý rok, čeká na vinaře už jen maličkost. Hrozny sklidit z vinice a vyrobit z nich dobré víno. Ona "maličkost" je samozřejmě nadsázka.

1 2 3 4

Znalostiv oboru na trhu

Skvělé cenyjedny z nejlepších

Dopravajiž od 49 Kč

Zákaznickápodpora a pomoc on-line

Rychlostdodání a dopravy