Korkové zátky a špunty
Zátky, nebo chcete-li špunty, korky, silikony, ocťáky, korunky a nevím kolik mají ještě názvů, je samozřejmě mnoho typů, tvarů a z různých materiálů. Korkové, plastové či kovové i skleněné. Já osobně preferuji korkové.
Výhoda korkových zátek
Korkových špuntů si cením pro jejich (zatím) cenovou dostupnost, poměrně slušnou kvalitu za přijatelnou cenu a hlavně umožňuje vínu se rozvíjet přirozenou cestou. Při výběru správného korkového špuntu je důležité určit si, jak dlouho bude víno v láhvi zavřené.
Typy korkových uzávěrů
- Přírodní celekorkové špunty - k ležení v láhvi 5 i více let
- Technické uzávěry (aglomerové korky) - k ležení v láhví 1-5 let
- Plastové uzávěry - k ležení do 1 roku
Kompletní přehled korkových zátek a špuntů najdete v kategorii Korkové zátky.
Přírodní korkové zátky
Jedná se o tradiční a léty ověřený uzávěr, který je ideální z hlediska organoleptických vlastností a ochrání víno před vnějšími vlivy. Tento typ uzávěru je vyroben z korkového dubu (Quercus suber). Sklizeň korkové kůry začíná u stromů starých cca 20 let a pak opakovaně každých 10 let. Korky používané jako uzávěry pro láhve na víno se obvykle vyrábění až při třetí sklizni. Nejkvalitnějí korkové zátky na víno pocházejí ze stromů starých i stovky let.
Špunt z přírodního korku propustí za rok asi 1 mg kyslíku. Jedná se o velmi malé množství, které pomáhá kvalitním vínům ještě více se vyvíjet. Velmi malé procento korků zanechá ve víně pachuť, což postupně vede k používání jiných, alternativních typů uzávěrů.
Z hlediska vyšší ceny doporučuje používat kvalitní přírodní korky na velká vína, které plánujeme nechat ležet v láhvi delší dobu.
Obr. Průřez korkovým dubem
Technické korky
Do této skupiny řadíme korky kombinované z různých materiálů a drceného (aglomerovaného) korku.
Korek DIAM
DIAM je zátka vyrobená z korkového mikrogranulátu, který je stejnou metodou jako je káva zbavována kofeinu, zbaven veškerých škodlivých příměsí. Touto metodou je za nízké teploty a vysokého tlaku z korku odstraněno na 170 škodlivých sloučenin, z nichž 14 má přímý vliv na chuť vína a způsobuje vady v jeho chuti. Jednou z nich je známý trichloranisol ( TCA), který způsobuje zápach vína po korku.
Výrobce, který je členem skupiny OENEO Group /této skupině patří také např. značka „Remy Martin“ nebo výroba sudů značky „SEGUIN MOREAU“/ garantuje absolutně nulovou hodnotu TCA ve všech DIAM zátkách a proto zde pachuť po korku nepřipadá v úvahu. Korkový granulát je navíc smísen s tzv. „mikrosférou“, což jsou zjednodušeně řečeno mikroskopické plastové bublinky, v zátce naprosto neviditelné, které zátce DIAM zajišťují vysokou a především dlouho trvající pružnost.
Obr. Korek DIAM
Kombinované zátky
Velmi kvalitní a cenově dostupné jsou tzv. dvouploškové nebo čtyřploškové korkové zátky. Dvouplošková zátky mají z obou stran plošky celého korku a mezi nimi je korek drcený, lisovaný za vysokého tlaku, bez použití lepidel. Poměr cena/kvalita je u tohoto typu velmi příznivá a víno může pod takovým špuntem ležet a zrát i několik let.
Čtyřplošková zátka je slepená ze čtyř dílů masivního korku a je v podstatě stoprocentní.
Plastové korky
Pokud potřebujeme lahvovat mladé víno, které plánujeme do roka či dvou vypít, můžeme použít místo přírodního korku plastové nebo silikonové zátky.
Pokud máte víno, kterého si velmi ceníte, nenechejte nic náhodě a zazátkujte jej kvalitním korkem. Pokud máte dobrou zátkovačku, špunty rozhodně před láhvováním nenamáčejte. Hrozí přenos nežádoucích bakterií do vína a pak jeho znehodnocení.
Termokapsle
Na zátku patří termokapsle. Nejde jen o estetickou záležitost. Termokapsle zabraňují průniku plísně do korku a potažmo i vína. Přesto dovolí, aby ve vínu probíhal mikro oxidační proces.
Lahvování patří mezi nejtradičnější a staletími odzkoušené archivování vín. Také u nás na Moravě v poslední době i malí vinaři svá nádherná vína do láhví ukrývají. Vlastně se také při přípravě na tento nikterak jednoduchý proces vzdělávají. A to je jenom dobře.
Zdroje:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Dub_korkov%C3%BD
https://www.diam-bouchon-liege.com/