Rádce pěstitele

Jaro Léto Podzim Zima Postřehy

Rádce pěstitele - newsletter

Přeji si odebírat zajímavé články, rady a tipy pro všechny vinaře a zahrádkáře.

Souhlasím se zpracováním osobních údajů za účelem rozesílky newsletteru

Zima

Máme nové filtrační desky. A jsme za to rádi

Kategorie: Zima

Že se k filtraci vína v našem prostředí menších vinařů používá takzvaný deskový filtr, jsme vám na našem blogu Rádce pěstitele představili už v předchozích článcích. Bylo to především o kvalitních čerpadlech a filtrech Italského výrobce Rover. A já dnes naváži na “munici” pro tyto deskové filtry, tedy filtrační desky.

Čím filtrovat

Kategorie: Zima

V minulém díle jsme se dívali na čerpadla a tímto plynule navážeme na příbuznou technologií - filtraci. Všechna čerpadla, i když v mírně upravené formě, se totiž používají i na velmi oblíbených deskových filtrech Colombo. A k tomuto tématu patří také filtrace vína, protože deskové filtry, nejvíce používané ve sklepích malých a středních vinařů, pohání právě tyto stroje. Jaké máme druhy filtrů a filtračních desek a proč na tom záleží? Čtěte dále.

Co máme za čerpadla?

Kategorie: Zima

Je únor, nejkratší a prý i nejstudenější měsíc roku. My vinaři jsme stále schovaní ve svých sklepích a připravujeme vína na jejich finále, na výstavy a ke konzumaci. Vína se filtrují, číří a stále dokola stáčí. Stáčení vína je proces, který vínům v naprosté většině prospěje. Zbaví vína unavených vůní po dlouhém ležení, odstraní zbytky nepříjemných pachů po sirce, provzdušní zaprděné vína a osvěží je. Podívejme se tedy na čerpadla trochu blíže.

Zimní řez poprvé – základní výbava

Kategorie: Zima

Pro mnoho vinařů přichází právě teď nejkrásnější období v roce – zimní řez. I já do této skupiny patřím. Není nic lepšího, než navléct vaťák, vzít veškerou potřebnou výbavu (včetně bandasky na svařák) a vyrazit. V tomto článku vám v krátkosti představím nástroje, bez kterých se zimní řez neobejde. A v příštím díle se podíváme na konkrétní postupy a techniky řezu révy vinné. Tak, jak to děláme my – ve Vinařském domě v Dubňanech.

Je lepší nerezová nádrž nebo demižon?

Kategorie: Zima

Téma skladování vín je aktuálně velmi žhavé a zrovna nerezové nádoby lze již spatřit i v těch nejmenších sklepích Moravy, Čech i Slovenska. Možnosti vinařů jsou totiž čím dál větší a pokud si lze zjednodušit nějakou tu práci a ušetřit tak námahu a koneckonců i čas, není vůbec na škodu, podívat se na to blíže.

Dravý roztoč Typhlodromus pyri - nejlepší přítel vinaře

Kategorie: Zima

Tak nějak přirozeně se snažíme vzhledem k současnému stavu okolo nás a také k našemu zdraví, chovat k přírodě šetrněji. Vinaři, sadaři a zahrádkáři už běžně nepoužívají tak invazivní a silné přípravky, které kromě škodlivých organismů vyhubí i ten prospěšný. Díky moderní vědě máme více alternativ, ale i starých - osvědčených, které příroda vymyslela sama, daleko před námi.

Elektrické akumulátorové nůžky - dárek pro 21. století

Kategorie: Zima

Hlavně v této adventní, předvánoční době, si všichni nejvíce uvědomujeme, jak ten čas letí. Další Vánoce. A pokud tento článek čtete mimo toto období, můžete se zrovna chystat na nějakou oslavu. A s těmito myšlenkami také přichází starost, co vymyslet - jakými dárky ještě můžeme překvapit své milované.

Co s mladými (a zlobivými) víny

Kategorie: Zima

S blížícími Vánoci se vína ve sklepě krásně čistí a vypadá to kvalitativně na skvělý ročník. Ale. Jak už jsem v mnoha sklepích postřehnul, některé typy vín čekají v době školení komplikace. Jaké v tomto období vlastně mohou nastat a jak se nimi co nejdecentněji vypořádat?

Sklo, které nedáte z ruky

Kategorie: Zima

Každý milovník vína by jistě souhlasil s tím, že u vína jde nejen kvalitu tohoto nápoje, ale také o kvalitu sklenic, ve kterých je víno podáváno. Jsem velmi rád i za to, jak rychle se u nás před lety ujaly skleničky 210 ml, takzvané “Oivéčeka”. Jejich název, jak možná nevíte, je odvozen od zkratky mezinárodní organizace pro révu a víno, OIV, která její unisex tvar vlastně vymyslela. O nich ale tento článek nebude.

Údržba nerezových nádrží

Kategorie: Zima

Nerezové nádrže jsou díky velkým množstvím výhod čím dál více k vidění i v těch nejmenších sklípcích naší země a jejich obliba zdaleka nepolevuje. Je to dáno jednak úrodou, a to nejen hroznů, ale i ostatního ovoce, na které si pěstitelé kupují nerezové nádrže také. Tady se také musím omluvit všem našim zákazníkům, kteří čekali (a nebo ještě čekají) na další dodávku nerezek.

1 2 3 4

Znalostiv oboru na trhu

Skvělé cenyjedny z nejlepších

Dopravajiž od 49 Kč

Zákaznickápodpora a pomoc on-line

Rychlostdodání a dopravy