18.12. ve 14:00. Později už vám přepravci nemohou zaručit doručení zásilky do Vánoc.

Dravý roztoč Typhlodromus pyri - nejlepší přítel vinaře

Tak nějak přirozeně se snažíme chovat k přírodě šetrněji, a to vzhledem k jejímu současnému stavu a také k našemu zdraví. Vinaři, sadaři a zahrádkáři už běžně nepoužívají tak invazivní a silné přípravky, které kromě škodlivých organismů vyhubí i ten prospěšný. Díky moderní vědě máme již alternativy, ale máme také i staré, osvědčené metody, které příroda vymyslela sama, daleko před námi. ​

Zbyněk Kopeček, Vinařský dům Kopeček, 15.1.2024.

V našich sadech, vinicích nebo zahradách se nachází mnoho škodlivých roztočů, jako například svilušky, hálčivci, vlnovníkovci, třásněnky. Jsou to drobní, asi 1 mm velcí pavoučkovití roztoči. Mají různé zbarvení - žlutá, červená, hnědá, ... Většinou se vyskytují na rubu listů buď jednotlivě, nebo v koloniích.

Snižují množství a také kvalitu ovoce. Způsobují zasychání rašících letorostů a horší vyzrávání dřeva. Při silném napadení může dojít až k odumření celého keře nebo stromu. Problém je, že v současnosti začínají populace těchto škodlivých roztočů být částečně odolné vůči mnohým chemickým přípravkům.

Vedle dnes již tradiční aplikace konvenčních postřiků, existuje také šetrnější a velmi účinná přírodní ochrana, a to ve formě dravého roztoče. A právě tento malý bojovník, který se nasazuje do terénu právě teď - v zimě (protože rostlina spí), je dravý roztoč Typhlodromus pyri.

Tento malý, asi 0,6 mm velký roztoč napadá nejen mnoho druhů škodlivých roztočů, jako svilušky, vlnovníci a hálčivci, ale i larvy třásněnek a jiný drobný hmyz, který likviduje stromy, keře a hlavně révu

Díky stále vyšším teplotám, které naši zemi postihují, jsou škodliví roztoči a brouci stále rychlejší a aktivnější. Platí rovnice, čím vyšší teplo, tím větší aktivita těchto malých nepřátel. A při spolupráci s tímto nepřítelem škůdců nepoužijeme přitom ani kapku chemie.

Přírodní zabiják Typhlodromus pyri

Náš Typhlodromus pyri se uživí pylem rostlin, případně vydrží dlouhodobě hladovět. Škodlivými roztoči se živí jak dospělí draví roztoči, tak jejich nymfy. Dokáží přezimovat ve vinicích a sadech ovocných stromů a druhým rokem se jejich počet násobí, takže biologická ochrana je jednorázová a dlouhodobá. Zásadně zredukuje bez nutnosti zásahu člověka počet škodlivých roztočů v oblasti. 

Dravy_roztoc_Typhlodromus_pyri

Ilustrace, zobrazující dravého roztoče Typhlodromus pyri, nekompromisně požírajícího svilušku ovocnou

Významnou vlastností kmene Typhlodromus pyri – „Mikulov“ (který mimochodem máme v sortimentu) je odolnost proti běžným přípravkům jako je Kumulus, Nissorun, Lepinox plus či Spintor. Zničit jej naopak mohou postřiky jako Vaztak, Decis a Karate, takže i s tím musíte počítat a dát si na to velký pozor. 

Kdy se dravý roztoč aplikuje

Dravý roztoč se aplikuje pouze v zimě - od prosince do února, kdy se dá také jen koupit. Je ukryt v látkových páscích, které jdou velmi lehce instalovat na keře a stromy. Běžně stačí jeden pásek na každý třetí keř nebo tři pásky na jeden střední strom. Tento pásek se připevní sešívačkou nebo páskem na kmínek či větev. 

V balení bývá 25 nebo 50 plstěných pásů, takže na zahradu či běžnou vinici postačí několik balení.

V období aplikace dravého roztoče se také provádí nejdůležitější pracovní operace ve vinici - zimní řez. Odstraňuje se při něm většina jednoletého a dvouletého dřeva a na keři vinné révy zůstává pouze dřevo plodné. Jak na něj? O konkrétních způsobech zimího řezu, jak na to, včetně videí a ilustrací pojednává speciální článek Řez vinné révy v zimě.

Typhlodromus pyri je nenahraditelný domácí mazlíček, který nepotřebuje péči

Draví roztoči se vysazují pouze 1x za existenci vinice či sadu ovocných stromů. Podmínkou je pouze opatrný výběr a zacházení s pesticidy, ideálně žádné (jak již bylo zmíněno výše). Jakmile se dostatečně namnoží, udržují škůdce v takovém počtu, že již neškodí. 

Jde vlastně o statečného bojovníka proti škodlivým roztočům, kteří výrazně snižují množství i kvalitu hroznů a ovoce, způsobují zasychání rašících letorostů a horší vyzrávání dřeva.  A může dojít až k odumření celých keřů či stromů. 

Dravy_roztoc_Typhlodromus_pyri_aplikace

Aplikace dravého roztoče je jednouchá - v zimě se přiváže jeden pásek na každý třetí keř, nebo tři pásky na jeden střední strom. Poté už si tento malý tvoreček poradí sám - při vhodné teplotě se probudí, vyleze a začne "dělat pořádky". Přitom se optimálně rozmnožuje, takže není třeba další sezónu přidávat nové.  

V současnosti jsou populace těchto škodlivých roztočů velmi odolné vůči množství chemických přípravků a náš drobný bojovník je vlastně jedinou obranou. Zkušenosti s Typhlodromus pyri máme vynikající.

Kde se dá dravý roztoč Typhlodromus pyri koupit?

Zbývá jen dodat, že koupené pásky nesmí být v teplotě přesahující 7 °C. Jinak se roztoč vzbudí a zmizí dříve, než je aplikujete na keře. Naštěstí máme speciální gelové chladiče, které umožňují rychlou přepravu, aniž by to mělo vliv na budoucí práci roztoče. 

V našich prodejnách jej v aplikační sezóně, tedy prosinec, leden a únor máme standardně skladem, takže si pro tohoto malého a dravého kamaráda pěstitelů můžete přijít i osobně.

Autor ilustrace: Desmond W. Helmore – Manaaki Whenua – Landcare Research, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=72857516