Padlí révové - oidium
Padlí révové (nebo také oidium, latinsky Uncinula necator) je houbová choroba vinné révy i jiných rostlin (ovoce, růže), napadající všechny zelená části rostliny. Jeho původce je houba Erysiphe necator, která přezimuje v pupenech a na jaře prorůstá do nových letorostů, kde se dále množí. V období zimy ji spolehlivě zabíjí mráz alespoň -15 °C. U napadené rostliny je třeba aplikovat systémový postřik, jinak hrozí odumírání její částí a minimální nebo žádná úroda.
Ideální podmínky pro vznik a šíření padlí jsou vyšší teploty (24–28 °C) suchu a také vyšší vzdušná vlhkost (70–95 %). Největší nebezpečí šíření infekce je v průběhu června - července.
Příznaky padlí
- Prvotní příznaky - matné zelenožluté až jemně stříbrné skvrny na listech.
- Poté se v místě skvrn se může objevovat šedobílý, moučnatý povlak (proto se říká také moučnatka či múčnatka). Napadená místa na listu postupně hnědnou a černají.
- Častější je oidium na hroznech, které jsou pokryté našedlím až šedobílým povlakem mycella. Zde může padlí způsobit zásadní škody. Nečastěji k tomu dachází v období mezi kvetením a zaměkáním bobulí. Nejdůležitější je včasné odhalení infekce. Hrozny zničené padlím révy nejsou vhodné ke konzumaci ani zpracování na víno.
Jak bojovat proti padlí u vinice
Prvním, důležitým krokem je prevence - pro oidium je ideální rostlina s hustou listovou plochou, kde se nejlépe šíří. Proto je vhodné vylámat zálistky v zóně hroznů, eventuálně na tomto místě utrhnout i 1 - 2 lísty. Zajistit vzdušnost keři. Další částí prevence je správná péče o rostlinu po celé její období, včetně řezu, hnojení apod. Výborné jsou organické přípravky, které rostlině dodávají přirozenou sílu a imunitu.
Postřiky proti padlí u révy i ostatních rostlin
Proti oidiu se aplikují postřiky na bázi síry. Začíná se před kvetením a něm se provádí ošetření v závislosti na podmínkách šíření a náchylnosti odrůd v intervalech 7 až 14 dnů až do fáze zaměkání. Z postřiků na padlí se používá se například Kumulus, Dynali, Discus, Topaz či biologický VitiSan.
Další houbové choroby révy vinné jsou plíseň révová (perenospora) a plíseň šedá.
Nepodceňte hrozby ve vinici, stáhněte si postřikový plán včetně pracovního kalendáře výskytů chorob ve vinici.