18.12. ve 14:00. Později už vám přepravci nemohou zaručit doručení zásilky do Vánoc.

Bez hnojeni není jedení

Bude jaro! A konečně to tak i vypadá. Jsou jarní rituály, co se stále opakují a mezi ně patří pomoc půdě v její síle, tedy přihnojování. A protože se jedná o poměrně známý cyklus, soustředím se dnes na ty základní informace.

Na začátek je třeba říci, že pokud jste udělali rozbor půdy, ušetříte za přebytečné hnojiva, která vaše půda nepotřebuje. Z rozboru přesně budete vědět, co půda vyžaduje. Na druhou stranu, v prostředí menších pěstitelů může být tento rozbor poměrně nákladná a mnohdy i zbytečná záležitost.

mineralni-hnojivo

Minerální - průmyslová hnojiva

Často je jediným určujícím prvkem pro nákup hnojiv bohužel cena. Zejména u těch kombinovaných. Na čísla, která jsou uvedena na obalech, málokdo reaguje. Tato čísla udávají obsah látek v určitém hnojivu. Kupříkladu pětikilové balení NPK s označením 11–7–7  můžeme rozluštit jako 11% dusíku, 7% fosforečnanu a 7% draslíku. 

Typickým a velmi populárním hnojivem je NPK 10-10-10-13S. To znamená, že má 10% dusíku, 10% fosforu, 10% draslíku a navíc 13% síry. Tento typ NPK má univerzální použití (vinice, zelenina, ovoce, polní plodiny, chmel, ...), sadí se 7 - 14 dní před setím (sázením), mělce až středně hlubokým zapravením do půdy a dávkování je 60 - 150 g/m2 (záleží na konkrétním typu plodiny). Vychází velmi dobře i cenově. 

Dalším velmi rozšířeným typem umělých hnojiv je Cererit, který má podobné využití jako NPK a dá se s ním přihnojovat i v průběhu vegetace. Dávkuje se v množství 40 - 100 g/m2 (opět záleží na konkrétním typu plodiny).

Může se hodit také Močovina, ta díky vysokému podílu dusíku podporuje výrazný nárůst zelené hmoty (nesmí se ale přehnojit - rostlina by se tak nebezpečně vyčerpala!), Superfosfát podporuje tvorbu kořenového systému a násadu květůdráselná sůl či síran amonný, který je vhodný do brambor nebo cibule. Novinkou jsou taky velmi účinné hnojiva s Guánem, což je sušený trus mořských ptáků.

Bohužel je fakt, že ceny umělých hnojiv a vůbec chemických prostředků na ošetření rostlin neustále rostou. Firmy, které je vyrábějí, mají většinou dominantní postavení na trhu a tím pádem se tak i chovají.

Průmyslová hnojiva účinkují rychle, rostlinám dodají potřebné prvky k růstu, ale dlouhodobou úrodnost půdy podpořit neumí. Naopak ji mohou zatěžovat, brzdit práci užitečných mikroorganismů a znečišťovat spodní vody, zvláště pokud jsou dávkována neopatrně. Proto se dostáváme k něčemu citlivějšímu, ale zároveň minimálně stejně učínnému - organická hnojiva.

Aby i naši potomci měli na čem pěstovat

Organická hnojiva rostliny také vyživují, ale navíc i pečují o zdraví a dlouhodobou úrodnost půdy. Přispívají totiž k tvorbě nezbytného humusu – právě díky němu je půda kyprá, schopná udržet vláhu i živiny. Půda bez humusu je mrtvou hmotou, do které musíte minerálních hnojiv dodávat stále více, a většina se stejně odplaví.

organicke-hnojivo

Dlouhodobým hitem je vynikající sušený Kravský hnůj v baleních 3 kg, 10 kg nebo klasických 25 kg. Je to čistě přírodní organické hnojivo. Obsahuje organické látky a další živiny a stopové prvky. Obzvláště se hodí ke hnojení zeleniny např. celeru, kapusty, zelí, květáku, plodové zeleniny (rajčat, paprik, okurek…), ale i okrasných zahradních rostlin (např. před výsadbou konifer). Dávkuje se jako většina ostatních hnojiv - rozhozem a mírným zapravením do půdy (ručním rytím).

Maďarský zázrak jménem Alginit

Jako jediní nabízíme organické minerální hnojivo s názvem Alginit, které má fantastické vlastnosti. Dodává půdě stopové prvky, brání vyplavování živin z dodaných hnojiv, váže na sebe těžké kovy a neutralizuje jejich toxické účinky. A pak především - ZADRŽUJE VODU U KOŘENŮ. To je problém, který nás v posledních letech čím dál více trápí a obávám se, že zlepšení není v dohlednu. Musíme tedy bojovat všemi možnými prostředky. 

Základem je přepnout v sobě termín ochranných aplikací z hašení požáru do módu prevence. A mezi takové prostředky Alginit či již zmiňovaný granulovaný kravský hnůj jistě patří. Opravdu se těším, až budu letos dosazovat vinohrad a ovocné stromky, a pod kořeny každé sazenice zhruba jedno až dvě kila Alginitu umístím. Tomuto hnojivu je na našem blogu věnovaný celý článek.

Alginit je zemitá, řasovitá, organicko-minerální hornina, která vznikla před 3 až 5 miliony lety, působením primitivních řas, biomasy a zvětráváním vulkanického prachu, když se uložily odumřelé řasy v kráterových sopečných jezerech. Dnes se těží pouze v povrchových lomech v Maďarsku. A nejlepší na závěr - můžete​ jej použít na všechny typy půdy a nejde jím přehnojit.

alginit-porovnani

Hnojení je nutné. Je škoda vynaložit veliké prostředky na výsadbu a údržbu vinohradu a zapomenout na dohnojování. Správným hnojením můžeme mít jak říkali můj strýc "veltlínu jak kedlubny a kedlubny jak melůny“. Prostě - vše si žádá svoje. I my vlastně potřebujeme občas "přihnojit", aby tělo správně fungovalo.