Slimáci, krtonožky a další nevítaní hosté zahrady
Vlhko, teplo, déšť, slunce, déšť. Takto jednoduše lze nazvat počasí v posledních dnech. Jak škodí vinicím a co s tím dělat, jsem už zde zmiňoval a určitě se k tomuto tématu ještě vrátím. Ale i do zahrad vtrhli díky mokrému počasí různí škůdci, zejména slimáci. Likvidují zeleninu, květiny i drobné ovoce. Jejich hlavní potravou jsou zelené lístky rostlin. Jsou aktivní hlavně v noci, a toto počasí, vlhko a teplota nad 15 °C, jim velmi svědčí. Takže kteří obyvatelé teď páchají v zahradě škody?
Zbyněk Kopeček, Vinařský dům Kopeček, 13.6.2024.
Proti všudypřítomným slimákům doporučuji použít účinný přípravek Ferramol. Jedná se o granulky, které se nasypou po obvodu pozemku, popřípadě mezi řádky zeleniny.
A nebojte, déšť ani vlhko nesnižují účinnost Ferramolu. Granule vlivem vlhkosti nabobtnají a jsou pak pro slimáky ještě atraktivnější. Při náhodném požití není nebezpečný pro domácí ani jiná zvířata a organismy.
Účinnou látkou je fosforečnan železitý, který se běžně vyskytuje ve volné přírodě. Likviduje slimáky, ale také velké plzáky.
Kromě Ferramolu lze na slimáky použít i modré granule s názvem Granulax, které jsou rovněž velice účinné.
Krtonožky, klíšťata, komáři
Když prší a je měkká půda, rozmnoží se také krtonožky. Vytvářejí si chodbičky a loví různé druhy hmyzu. Při této činnosti ovšem likvidují kořeny rostlin, na které cestou narazí, a mohou se tak stát velmi nepříjemnými obyvateli zahrádky. Jsou významnými škůdci trávníků a polních plodin.
Krtonožka poměrně často, zejména v noci, vylézá na povrch. Funguje na ně odpuzovač Rosteto, který aplikujete na postiženou plochu.
Krtonožka obecná (Gryllotalpa gryllotalpa) je velký, podzemní hmyz dorůstající délky 3-5 cm, charakteristický silným, válcovitým tělem a předními nohami přizpůsobenými k hrabání. Žije ve vlhké půdě, kde si vytváří složité sítě nor a živí se kořeny rostlin, což může způsobit značné poškození trávníků a plodin. Tento noční škůdce je známý svým typickým cvrlikáním, které samečci vydávají třením křídel o sebe, aby přilákali samičky.
Pro člověka i teplokrevná zvířata jsou obzvlášť nebezpečná klíšťata a komáři. Mohou se nacházet na našich zahradách, loukách, hřištích či sportovištích.
I na ně existuje přípravek, který se jmenuje ATAK, sada proti klíšťatům a komárům. Jedná se o postřik, který aplikujete dvakrát, a to ve směrech na sebe kolmých.
Hubí a odpuzuje klíšťata a komáry při plošných aplikacích. Pozor! Neaplikujte jej ale do záhonů zeleniny, ovoce a jiných plodin určených pro konzumaci. Nejedná se o přípravek na ochranu rostlin!
Čmelík umí drůběži udělat ze života peklo
I jiná zvířata mají v tomto vlhku problémy s cizopasníky. U slepic jsou to čmelíci, kteří jim sají krev. Je to tedy parazit drůbeže.
Jeho velikost je asi 0,5 mm. Pokud máte v kurníku čmelíky, najdete je v noci jako shluk malinkých černých teček na těle slepic či na stěnách kurníku. Ve dne jsou ukrytí ve štěrbinách. Slepice jsou pak nervózní, mají vyzobané peří, bledé hřebeny a málo nesou a v krajním případě mohou i pojít.
V takovém případě přidejte slepicím do popeliště křemelinu. Čmelíci při dotyku s křemelinou ztratí ochrannou kutikulu a díky tomu uhynou.
Poté vystříkejte stěny kurníků přípravkem Čmelíkostop Rebel a řádně vyvětrejte.
S proměnlivým počasím přichází také nové výzvy v ochraně rostlin a péči o zahradu. Včasné a správné zásahy mohou zachránit vaši úrodu před škůdci a zajistit zdravý růst vašich plodin. Pro další tipy a doporučení, jak se vypořádat s různými škůdci a chorobami, navštivte náš blog, případně si prohlédněte konkrétní produkty na našem eshopu.
Společně můžeme udržet vaši zahradu v nejlepší kondici i v nepříznivém období.