Milí zákazníci, spustili jsme novou verzi našeho e-shopu, která zatím může obsahovat drobné chyby a nedokonalosti. Pracujeme ale na tom, aby vše fungovalo jak má. Pokud narazíte na jakýkoli problém, neváhejte nás kontaktovat. Vaše zpětná vazba je pro nás důležitá! Děkujeme za Vaši trpělivost a pochopení.

Údržba bazénu: Krok za krokem

I vinaři a ostatní zemědělci rádi relaxují, a to nejlépe u bazénu. Proto otevíráme několikadílný návod, jak o bazén pečovat a udržovat v té nejlepší kondici. V první části se budeme zabývat odzimováním bazénu a změnou vody ze špinavé na křišťálově průzračnou.

Napuštění bazénu po zimě

  1. Bazén zbavíme všech hrubých nečistot a upravíme pH na optimální hodnotu 6,8 – 7,6 pomocí přípravku WETTER pH acid, nebo WETTER pH mínus pro snížení pH a WETTER pH alkali nebo WETTER pH plus pro zvýšení pH.
  2. Ošetříme bazénovou vodu jednorázovým přechlorováním –  tzv. chloršokem. Aplikujeme jeden z přípravků WETTER chlor start, WETTER chlor šok nebo tekutý WETTER vital. Zapneme filtraci bazénu a necháme min. 3 hodiny vodu cirkulovat (pravidelná kontrola manometru na filtru). Již po 30 minutách styku bazénové vody s chlorovými přípravky dojde ke zničení podstatného množství nežádoucích mikroorganismů a jejich zárodků. Tímto chloršokem zajistíme zničení veškerých zárodku rostlinných a živočišných bakterií. Po provedení chloršoku je nutné bazén nepoužívat dokud obsah volného chloru ve vodě nebude max 0,6mg/l (cca 1 den po aplikaci) ! Ověřte pomocí testeru chlóru.
  3. Pokud je voda zakalená a není čirá, aplikujeme přípravek pro čiření vody tzv. vločkování WETTER čiřič vody, nebo WETTER vločkovač a zjiskřovač.

Tyto prostředky vysráží jemné nečistoty tvořící zákal do větších vloček, ty jsou těžší, klesají ke dnu a jsou lehce odfiltrovatelné. Tímto dosáhneme křišťálově čisté a průzračné vody v bazénu.

Postup při aplikaci:

  • před aplikací vločkovače je nutné upravit pH na hodnotu 6,8 – 7,6 , což je vhodné pH pro vločkování. Pokud nebude pH optimální, může být prostředek méně účinný
  • je nutné prostředek dávkovat při puštěné filtraci a co nejvíce rozvířené vodě. Ideální je dávkovat ihned za cirkulační trysku, kde dojde k rovnoměrnému rozptýlení po celé vodní hladině. Více informací o dávkovaní na etiketě
  • ponechejte filtraci minimálně 3 hodiny pracovat. Pokud je v bazénu viditelné velké množství vloček, dobu filtrace prodlužte. Pokud v bazénu zbývá male množství vloček, vypněte filtraci a nechejte zbylé vločky usadit na dno bazénu (nejlépe přes noc). Propláchněte filtr a začněte vločky výsávat pomocí bazénového vysavače ze dna bazénu. Doporučujeme takto vysáté vločky čerpat přímo do kanalizace
  • voda ve Vašem bazénu by měla být průzračná a čirá, pokud tomu tak není, opakujte celou operaci znovu.

Po dosažení průzračné a čiré vody, můžete postupně přejít na běžný provoz bazénu.

Úprava PH v bazénu

Je nutné udržovat hodnotu pH v rozmezí 6,8 – 7,6. Tuto hodnotu je nutné pravidelně kontrolovat pomocí měřících sad (testerů) pro měření pH a volného chloru.

Tekuté přípravky na úpravu pH

WETTER pH alkali – aplikujte při pH nižším než 6,8.
WETTER pH acid – aplikujte při pH vyšším než 7,6.

Sypké přípravky na úpravu pH

WETTER pH plus – aplikujte při pH nižším než 6,8.
WETTER pH mínus – aplikujte při pH vyšším než 7,6.

Přesné dávkování přípravků naleznete na etiketě.

DOPORUČENÉ OPTIMÁLNÍ pH: 6,8 – 7,6

Vyšší pH

  • rychle snižuje účinnost dezinfekce, vyšší spotřeba chemikálií
  • voda je dráždivá na pokožku, sliznice a oči
  • tvoří se zákaly a usazeniny
  • zvyšuje se tvorba řas

Nižší pH

  • způsobuje korozi kovových součástí bazénu
  • voda je dráždivá
  • zvyšuje se možnost růstu řas
  • narušuje spáry v obkladech bazénu

Chlorová dezinfekce

Nejdůležitějším ošetřením bazénové vody, je její dezinfekce. Nejjednodušší a nejlevnější způsob, jak docílit zdravotně nezávadné vody bez bakterií, virů a mikroorganismů, je použití některý z chlorových přípravků WETTER.

OPTIMÁLNÍ HODNOTA CHLORU: 0,3 – 0,6mg/l

Chlorová desinfekce tekutá:

WETTER vital – vysoce koncentrovaný chlorový přípravek.

Razantní sypká chlorová desinfekce:

WETTER chlor start – chlorový grahonulát.
WETTER chlor šok– extra silný chlorový granulát.

Dlouhodobá chlorová dezinfekce v tabletách

WETTER chlor tablety  – extra silné chlorové tablety.
WETTER kombi tablety 4v1 – multifunkční chlor. tablety

Pro rychle a přesné změření obsahu aktivního chloru doporučujeme zakoupit některý z našich testerů.

Upozornění:

  • nezředěná chlorová dezinfekce nesmí přijít do přímého kontaktu s barvou, nebo folií Vašeho bazénu. Může způsobit vyblednutí barev
  • aplikaci přípravku provádějte samostatně – nemíchejte s jinými prostředky
  • při dávkování dodržujte pokyny uvedené na etiketě

 

Tvorba řas, čiření a vločkování

Algicidy jsou nejúčinnější látky, které likvidují vodní řasy a široké spektrum mikroorganismů a zároveň se používají jako prevence zabraňující tvorbě řas. Převážně v letních parných dnech nám tyto přípravky zabrání výskytu řas v bazénové vodě. Díky svému složení mají tyto přípravky dlouhodobé účinky a v bazénové vodě se odbourávají velmi pomalu.

WETTER algicid modrý – nepěnivý, účinný zejména na zelené řasy
WETTER algicid super – koncentrovaný prostředek proti všem druhům řas.

Aktivní látka je biologicky odbouratelná, neškodí zdraví a životnímu prostředí.
Více informací o dávkování na etiketě.

Čiření vody - vločkování

Přípravky vysráží jemné nečistoty tvořící zákal vody do větších vloček, ty jsou těžší, klesají ke dnu a jsou lehce odfiltrovatelné. Tímto dosáhneme křišťálově čisté a průzračné vody v bazénu.

WETTER čiřič vody - tekutý přípravek určený k vločkování bazénové vody
WETTER vločkovač a zjiskřovač – rychlý, vysoce účinný, koncentrovaný tekutý přípravek určený k vločkování bazénové vody

Postup při aplikaci:

  1. Před aplikací vločkovače je nutné upravit pH na hodnotu 6,8 – 7,6 , což je vhodné pH pro vločkování. Pokud nebude pH optimální, může být prostředek méně účinný.
  2. Je nutné prostředek dávkovat při puštěné filtraci a co nejvíce rozvířené vodě. Ideální je dávkovat ihned za cirkulační trysku, kde dojde k rovnoměrnému rozptýlení po celé vodní hladině. Více informací o dávkování na etiketě.
  3. Ponechejte filtr minimálně 3 hodiny pracovat. Jestli je v bazénu viditelné velké množství vloček, dobu filtrace prodlužte. Pokud v bazénu zbývá malé množství vloček, vypněte filtraci a nechejte zbylé vločky usadit na dno bazénu (nejlépe přes noc).
  4. Propláchněte filtr a začněte vločky vysávat pomocí bazénového vysavače ze dna bazénu. Doporučujeme takto vysáté vločky čerpat přímo do kanalizace.

Voda ve Vašem bazénu by měla být průzračná a čirá, pokud tomu tak není, opakujte celou operaci znovu. Pro měření použijte tester