Plíseň révová - peronospora
Peronospora (nebo také plíseň révy vinné) je houbová choroba vinné révy, způsobená houbou z řádu Peronosporales s latinským názvem Plasmopara viticola. Napadá listy, květy a bobule. Pokud na révu vinnou, která je napadena peronosporou, není aplikován systémový postřik, hrozí vinici kalamita a minimální nebo žádná úroda. Totéž platí i pro Oidium (padlí révové). Choroba přezimuje v napadených listech, při mírné zimě je třeba révý spálit nebo vyvést mimo vinici (nemulčovat). Ideální podmínky pro vznik a šíření peronospory na vinici je vyšší teplota (hrozí již od 10°C), vlhkost a déšť, a to již od jarního období.
Příznaky peronospory
- napadené listy mají světle zelené skvrny. Ty později přecházejí do žlutozelené, žlutavé (olejové) a nakonec hnědé - zaschlé.
- květy a bobule do velikosti cca 2,5 mm zasychají
- větší bobule jsou napadeny pouze při mechanickém poškození (kroupy, obaleči nebo prorostení houby srkze stopky)
- pokud jsou napadeny jen listy. kvalita výsledného vína je výrazně ovlivněnai tak - stoupá obsah kyselin a klesá obsah cukru.
- mezi příznaky peronospory nepatří kroucení listů vinné révy nebo červené listy.
Postřiky proti plísni révové
Aplikují se s ohledem na aktuální povětrnostní podmínky. Pokud přichází tzv. tlaky (střídání intenzivních dešťů a horkých dnů), je třeba přistoupit na intenzivní ochranu.
Nepodceňte hrozby ve vinici, stáhněte si postřikový plán včetně pracovního kalendáře výskytů chorob ve vinici.
Obecně se doporučuje provést jeden až dva postřiky ještě před květem. Nejdůležitější jsou ale 2 – 3 ošetření po odkvětu. Interval mezi postřiky by měl být 5 – 14 dnů podle infekčního tlaku a použitého fungicidu, a to až do období zaměkávání. Je kvůli možnému vzniku rezistence je potřeba přípravky střidat. Mezi postřiky na peronosporu patří např. Kuprikol, Polyversum, Dithane, Folpan nebo Champion. Více informací je v detailech produktů nebo na jejich etiketě.
Další houbové choroby révy vinné jsou Oidium (padlí révové) a plíseň šedá.